خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

عبدالله: مسوولان ادارات دولتی و مردم کشور استفاده از محصولات و تولیدات داخلی را ترویج کنند

در تاریخ:
جمعه ۲۴ سنبله ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از رشد تولیدات داخلی و بخصوص محصولات زراعتی در سال های اخیر در کشور ابراز خرسندی کرده و از مسوولان ادارات دولتی و مردم کشور خواست که استفاده از تولیدات داخلی را در اولویت قرار دهند.

آقای عبدالله روز پنجشنبه، در کنفرانس زیر نام ” تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش زراعت” در کابل گفت که حکومت خود را به رشد محصولات زراعتی و حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی مکلف می‌داند.

رییس اجرایی کشور در این کنفرانس گفت: ” در دوره‌های گذشته به رشد محصولات زراعتی چندان توجه نشده بود؛ اما در شش سال پسین روی این موضوع کار بیشتر صورت گرفته است.”

در همین حال او خطاب به سرمایه‌گذاران اطمینان داد که حمایت از آن‌ها و رشد محصولات زراعتی را یک اولویت می‌داند نه یک موضوع سطحی.

رییس اجرایی کشور تاکید کرد که با تشویق سرمایه‌گذار افغانستان می تواند به خودکفایی برسد.

آقای عبدالله گفت: ” ما تولیدات داخلی و صادر آن به کشورهای دیگر را ناوقت شروع کردیم که چطور مواد را پروسس و بسته‌بندی نماییم تا برای مارکت منطقه قابل قبول باشد؛ اما بازهم نمونه‌های خوبی از سرمایه‌گذاری موفق داریم.”

دکتور عبدالله عبدالله با ابراز خرسندی گفت که تولیدات زراعتی افغانستان از نظر کیفیت با هر کشور دیگر در منطقه رقابت کرده می‌تواند، با آن هم لازم است که سرمایه‌گذاران در زمینه بالابردن کیفیت اقلام زراعتی و صعنتی تمرکز بیشتر نمایند.

کنفرانس تشویق و حمایت از سرمایه گذاری در بخش زراعت به همکاری وزارت زراعت و مالداری و وزارت تجارت و صنایع در کابل برگزار شد که شماری از سرمایه گذاران تولیدات داخلی شانرا نیز به نمایش گذاشتند.

رییس اجرایی کشور تاکید کرد که رهبری حکومت وحدت ملی در سفرهای خارجی، افزایش صادرات تولیدات داخلی را در محور بحث‌ها و گفتگوها با کشورهای میزبان قرار می‌دهند زیرا این مسأله تاثیر مستقیم بالای زندگی دهاقین می‌گذارد.

در همین حال اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و مالداری گفت که در دو و نیم سال گذشته احداث ۲۶۵۰سردخانه، ۱۸۰ فارم مرغداری، ۳۲۰ شبکه آبیاری، ۹۴۱ ذخیره آب، ۱۰۰ جریب باغ جدید و ترمیم ۱۴۰ جریب باغ کهنه، ۱۵۰۰ کشمش‌خانه و ۵۰۰ هزار گرین هاوس از دستاوردهای مهم این وزارت می ‌باشند.

او از افزایش صادرات اقلام زراعتی و صنعتی، رشد محصولات زراعتی و تولیدات داخلی ابراز امیدواری کرد.

همچنان همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع کشور گفت که فیصدی قابل توجهٔ درآمد ناخالص ملی از ناحیه زراعت بدست می‌آید و این وزارت در زمینه ایجاد محیط مناسب برای سرمایه‌گذاری و کسب ‌وکار تلاش می‌ورزد.

در این کنفرانس شیرباز کمین‌زاده، رییس اتحادیه صنعت‌کاران گفت که از ۱۰ مورد مشکلات صنعت‌کاران ۷ مورد آن حل شده است که در رشد تولیدات داخلی نقش فوق‌العاده داشته است.

از سویی هم آقای عبدالله به سرمایه‌گذاران اطمینان داد که در زمینه‌های توزیع زمین برای سرمایه‌گذاران، مدیریت آب‌های زراعتی، صنایع دستی، تغییر بیلانس تجارت، رشد محصولات زراعتی و بازاریابی و صادرات تولیدات داخلی تلاش ممکن را انجام می‌دهد.

در این کنفرانس که به هدف جلب حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی برگزار شده بود، هفت شرکت بزرگ و موفق زراعتی از سوی رییس اجراییه کشور تقدیرنامه دریافت کردند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks