خبرگزاری بخدی

منو
صلح

عبدالله: فرصت به دست آمده برای رسیدن به صلح از بین رفته است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۸ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه کشور که امروز ۳ شنبه (۱۸سنبله) در هژده همین سالگرد ترور احمده شاه مسعود صحبت می کرد گفت فرصت به دست آمده برای رسیدن به صلح ازبین رفته است.

عبدالله افزود که “امروز متاسفانه به همان اندازه که در سال های گذشته از صلح دور بودیم، دور هستیم و یک فرصتی که شاید یک فرصت می بود برای باز کردن یک راه برای رسیدن به صلح او فرصت از دست رفته است.”

به باور عبدالله “تعدادی از مردم افغانستان به این باور هستند که یک حلقه خاص خواهان جنگ دایمی در افغانستان هستند اما باید به تاریخ معاصر کشور دیده شود که چه قربانی هایی برای صلح داده شده است.”

گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا در ۹ ماه گذشته در قطر جریان داشت و دو طرف اعلام کرده بودند که به توافق صلح نزدیک شده اند، اما دو روز قبل دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا دستور توقف گفتگوهای صلح با گروه طالبان را صادر کرد.

آقای ترامپ صبح (یک‌شنبه، ۱۷ سنبله) در چند توییت متوالی گفت که قرار بوده امروز با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کند اما این دیدار به دلیل حملات اخیر گروه طالبان و نیز کشته شدن یک افسر امریکایی در کابل تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

همچنان ریاست اجراییه روز گذشته با پخش اعلامیه ای نسبت به توقف گفتگوهای صلح واکنش نشان داده و گفته بود که “ما همانند گذشته برای دست یافتن به صلح باعزت، عادلانه و پایدار پابند هستیم و راه حل بحران فعلی کشور را در مذاکرات صادقانه و رو در رو به رهبری و مالکیت افغان ها می دانیم و از تلاش ها و همکاری های متحدان بین المللی استقبال می کنیم.”

گروه طالبان در واکنش به توقف گفتگوهای صلح از سوی دونالد ترامپ گفته اند که داعیۀ این گروۀ بیست سال پیش هم «مذاکره» بود و اکنون نیز بر این داعیه تأکید دارد. طالبان تاکید کرده که سرانجام امریکا نیز به این خواست تن خواهد داد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شاهین: “امیدواریم توافق نامه صلح با امریکا تا پایان ماه جنوری به امضا برسد”

20 ساعت قبل

دانش: توافق بر نظام امارتی باعث تشدید جنگ می شود

20 ساعت قبل

سازمان ملل خواهان حمایت جهان ازپروسه صلح افغانستان شده است

جدی ۲۸, ۱۳۹۸

“رسانه‌های دولتی، ملی باشند، نه حکومتی”

جدی ۲۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks