خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

عبدالله: رهبری جمعیت موافق منظوری استعفای نور بود

در تاریخ:
دوشنبه ۴ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور امروز (دوشنبه، ۴ جدی) در واکنش به گفته‌های عطامحمد نور، والی بلخ در نشست شورای وزیران گفت که رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان موافق منظوری استعفای آقای نور بوده‌است.

آقای عبدالله افزود: «پانزده روز قبل برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد. قرار شد قبولی استعفا یک هفته بعدش اعلام شود. رهبری جمعیت (نیز) با ما یک‌جای بودند.»

به گفته‌ی او، قرار بوده‌است که حزب جمعیت اسلامی با فرستادن هیأتی به ولایت بلخ این مسایل را در مدت یک هفته حل کند، اما این هیأت موقعی که دو باره به کابل بازگشته، نظرش تغییر کرده‌بود.

رییس اجرایی کشور در این نشست ابراز امیدواری کرد که جنجال کناره‌گیری آقای نور از سمت ولایت بلخ به گونه‌ی مسالمت‌آمیز حل می‌شود.

ارگ ریاست‌جمهوری کشور روز دوشنبه‌ی گذشته (۲۷ قوس) اعلام کرد که محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را تایید کرده‌است.

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری به نشر رسیده، آمده‌بود: «این استعفا چندی قبل از طرف آقای نور صورت گرفته‌بود.»

به نقل از خبرنامه، محمدداوود به عنوان والی جدید این ولایت از طرف ریاست‌جمهوری کشور منظور شده‌است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان پیش‌تر در واکنش به تأیید منظوری این استعفا، آن را  اقدام عجولانه، غیرمسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقت‌نامه‌ی حکومت وحدت ملی خوانده بود.

آقای نور روز دوشنبه (۲۷ قوس) نیز در واکنش به این تصمیم ریاست‌جمهوری کشور در یک کنفرانس ویدیویی گفته‌بود که منظوری استعفایش از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهوری کشور منتفی می باشد.

در همین حال آقای نور روز شنبه (۲ جدی) هم در جمع هوادارانش در ولایت بلخ گفت که حزب او و هم ایتلاف‌هایش یکی از طرف‌های توافق حکومت وحدت ملی می‌باشد که به این دلیل رهبران حکومت وحدت ملی نمی‌توانند او را برکنار کنند.

والی بلخ در این سخنان‌اش عبدالله عبدالله را مار آستین و حمایت‌اش را در دو دور انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ از او اشتباه خوانده و گفته‌بود که آقای عبدالله به حزب جمعیت اسلامی، رهبران آن و خانواده‌ی احمدشاه مسعود خیانت کرده‌است.

او هم‌چنان در این نشست رییس اجرایی کشور را ۸۰ درصد مسوول برکناری اش خوانده و افزوده‌بود که عبدالله عبدالله داندان‌هایش را به جان او تیز کرده‌است و او دندان‌های آقای عبدالله را می‌کشد.

اما آقای عبدالله در نشست شورای وزیران گفت: «استعفا که کار ما نبود همان جایی که گفتند ۸۰ در صد من مسوول بودم، من فکر می کنم که صد درصد همان استعفا (استعفانامه) هم نقش داشته است… در کنار تمام مصروفیت‌هایی که من دارم، یک تکلیف دیگر هم متوجه من شد که باید متوجه دندان‌های خود باشم.»

از سویی او در این نشست تفرقه‌های سمتی، قومی، زبانی را برای مردم افغانستان زهر خواند و از اقشار سیاسی این کشور خواست متوجه مسوولیت خود باشند.

آقای عبدالله با اشاره به مذاکرات والی بلخ با رییس‌جمهوری کشور گفت: «کوشش‌هایی صورت گرفت که ریاست اجرایی دور زده شود. کسانی خود را معرفی کردند که گویا آنها بهتر می‌توانند از مردم نمایندگی کنند. با صبر و حوصله آن را شاهد بودیم که نتایج‌اش کاملن معلوم بود که ناکام بود.»

او همچنین در بخشی از سخنانش در پاسخ به شماری از منتقدانش گفت انعطاف‌پذیری ضعف نیست و در جایی که ضرر آن به مردم می‌رسد باید با صبر و حوصله برخورد کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

یلدریم: ترکیه از پروسه‌ی صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کند

حمل ۱۹, ۱۳۹۷

نور: ما متعهد به به‌بود و دوام نظام کنونی هستیم

حمل ۱۸, ۱۳۹۷

بن‌بست سیاسی در افغانستان و پیامدهای آن برای استراتژی رییس جمهور ترمپ در جنوب آسیا

حوت ۸, ۱۳۹۶

نور: تظاهرات را به تعویق می‌اندازیم، ولی از موضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم

حوت ۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks