خبرگزاری بخدی

منو
صلح

عبدالله در دوحه: صلح میان دولت و طالبان باعث ثبات پایدار در کشور می شود

در تاریخ:
شنبه ۲۲ سنبله ۱۳۹۹
گزارش توسط:
طاهره سریر-کابل
اشتراک گذاری:

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه کشور که برای شروع مذاکرات میان افغانان به قطر رفته است در مراسم افتتاحیه این مذاکرات گفت که صلح میان دولت افغانستان و تحریک طالبان باعث پایدار در کشور میشود.

آقای عبدالله افزود که “من و هیأت همراهم به نمایندگی از نظام سیاسی‌ای که مورد حمایت ملیون‌ها مرد و زن این سرزمین قراردارد و از تنوع فرهنگی، اجتماعی و قومی افغانستان نمایندگی می‌کند به دوحه آمده‌ایم تا فرایندی را رقم بزنیم که دروازه‌ی جنگ، رنج و مصیبت را برای همیش بسته نماید و درب صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را با هم‌وطنانی که از فکر دیگری نمایندگی می‌کنند باز نماید.”

به گفته عبدالله ما با نیت نیک برای تحقق صلح دایمی و مذاکرات و بحث‌های صادقانه برای رسیدن به توافق جامع میان دو طرف به اینجا آمده‌ایم.

او تاکید کرد که ما می‌خواهیم تمام مردم افغانستان باردیگر زیر یک سقف واحد بعد از ۴۲ سال فراز و فرود، تجاوز، جهاد و مقاومت متحد شوند. روایت‌ها و برداشت‌ها شاید متفاوت باشند، اما همه‌ی ما می‌دانیم که در جریان این‌ سال‌ها چه اتفاقی افتاده و اکنون در کجا قرارداریم.

در بخش دیگر آقای عبدالله گفت که “به شما اطمینان می‌دهیم که هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به نمایندگی از تمام جریان‌های سیاسی، احزاب، شخصیت‌ها و اقشار مختلف جامعه برای مذاکره به قطر آمده‌اند. برگزاری لویه جرگه‌ی صلح و حمایت همه جانبه‌ی نمایندگان مردم از تلاش‌های صلح، عزم و اراده‌ی همگانی را در حمایت از هیأت مذاکره و تلاش‌های صلح به نمایش می‌گذارد.”

او گفت که باور داریم که حفظ و  توسعه‌ی دستاورد های ۱۹ سال گذشته‌ی ملت افغانستان می‌تواند ما را در ساختن یک نظام متکی به اراده‌ی مردم که ثمره سال‌ها مبارزه و جهاد بر حق و مقاومت بی نظیر مردم کشور در چهار دهه‌ی گذشته می‌باشد کمک نماید.

در بخش پایانی عبدالله گفت که یک‌بار دیگر صممیانه از کشور دوست قطر و سایر دوستان بین‌المللی که در این سال‌ها در کنار مردم ما ایستادند تشکر و قدردانی می‌کنیم. امیدواریم با همکاری و سهم‌گیری فعال در این مسیر، صلح و ثبات را به یک واقعیت ماندگار تبدیل نماییم.

ما باور کامل داریم که ادامه این جنگ ویرانگر برنده ندارد؛ اما آنچه واضح و قابل پیشبینی است، این  است که راه حل سیاسی و مسالمت آمیز بر اساس اراده مردم شریف افغانستان، قطعا بازنده ندارد.

مذاکرات میان افغانان امروز رسما در قطر آغاز شده و گفته شده است که گفتگوهای مستقیم دو طرف از روز دوشنبه آغاز می شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

عبدالله: زندانیان طالب به امید “توقف جنگ و کاهش خشونت” آزاد شدند

عقرب ۲۴, ۱۳۹۹

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با عبدالله: از مذاکرات صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹
گزارش شده است که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، پیش از نشست شیکاگو به آلمان سفر می کند و در این سفر توافق نامه همکاری های استراتژیک را با همتای آلمانی خود به امضا می رساند.

دیدگاه آلمانی در مورد روند صلح افغانستان و چشم‌انداز آتی آن

عقرب ۱۱, ۱۳۹۹

مودی: صلح مورد قبول افغان ها مورد قبول هند است

میزان ۱۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان