خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

عبدالله از کمسیون انتخابات خواست تا روند باز شماری آرا را متوقف کند

در تاریخ:
یکشنبه ۱۹ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی-کابل
اشتراک گذاری:

عیدالله عبدالله یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از کمیسیون انتخابات خواست که هرچه زود تر روند بازشماری آرا را متوقف کند.

آقای عبدالله که امروز (یک‌شنبه، ۱۹ عقرب) در همایشی در جمعی از هوادارانش در خیمه لویه‌جرگه صحبت می‌کرد، همچنان گفت در صورتی که بازشماری آرا در غیاب ناظرین تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» صورت بگیرد، نتیجه‌ی انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

او افزود که تا کنون در مورد ۲۴۰۰ صندوق که حاوی ۳۰۰ هزار رأی است، هیچ دلیل موجه داده نشده است. به گفته‌ی او، این صندوق‌ها در اختیار کسانی بوده است که تقلب را سازمان‌دهی کرده بودند.

عبدالله علاوه کرد که هیچ معلومات بیومتریکی از این صندوق‌ها وجود ندارد. او گفت: «وقتی که در سرور مرکزی معلومات وجود ندارد معنایش این است که رأی وجود ندارد.»

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که تیم «ثبات و همگرایی» در پی بحران نیست، اما هیچ سازشی در مورد حق مردم افغانستان مطرح نیست. به گفته‌ی او، در صورت رفتن کشور به بحران، مسئولیت آن به دوش تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمد اشرف غنی است.

عبدالله گفت: «از حق مردم افغانستان دفاع می‌کنیم تا تقلب گم شود. رأی پاک مردم را به کرسی می‌نشانیم. نتایج انتخابات فقط و تنها براساس رأی پاک مردم می‌باشد.»

این در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته روند بازشماری آرا را آغاز کرده است. براساس فیصله‌ی کمیسیون انتخابات قرار است هشت‌هزار و ۲۵۵ محل در ۳۴ ولایت افغانستان بازشماری شود. شمار محل‌های که قرار است بازشماری شود، تقریبا یک‌سوم، تمامی محل‌های رأی‌ است که در روز انتخابات باز بود. براساس اطلاعات کمیسیون انتخابات در روز رأی‌دهی بیش از ۲۵ هزار محل در سراسر افغانستان باز بوده است.

از سویی هم تیم «ثبات و همگرایی» روز گذشته با این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت کرده و آن را «قانون‌شکنی» خوانده بود. این تیم همچنان از ناظران خود در ولایات خواسته بود که از نظارت روند بازشماری آرا خودداری کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

مشوره ها برای به تعویق انداختن مراسم تحلیف در ارگ جریان دارد

20 ساعت قبل

“امریکا از اشرف غنی خواسته است تا مراسم تحلیف را به تعویق بیندازد”

21 ساعت قبل

ادامه معرفی والیان جدید از سوی عبدالله؛ مصطفی محسنی والی جدید بغلان

حوت ۵, ۱۳۹۸

غنی:” همه ما مسوولیت داریم تا مسایل شخصی را کنار گذاشته و برای نجات کشور از جنگ متحد شویم”

حوت ۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks