خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

عبدالله:کشتار مردم بی‌گناه راه رسیدن به صلح را دشوار می‌سازد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۹ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
صفت فضلی-کابل
اشتراک گذاری:

عبدالله عبدالله ریس شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (چهار شنبه، ۲۹ دلو) در مراسم گشایش کمیسیون حقوق بشر گفت ترورهای هدفمند فعالان حقوق بشر، فعالان رسانه‌ای و مردم ملکی کسی را به قدرت نمی‌رساند، تنها راه آن گفت‌وگو و مذاکره است.

که در این اواخر ترورهای هدفمند زیاد شده و فعالان حقوق بشر را مورد حمله قرار می‌دهند. اگر طرف فکر می‌کندکه با کشتار مردم بی‌گناه و فعالان حقوق بشر توانایی‌اش را به نمایش می‌گذارد، این یک خطای محاسباتی است و راه رسیدن مسالمت‌آمیز به صلح را دشوار می‌سازد. هدف گرفتن مردم بی‌گناه از هر نگاه مردود است.

او تأکید کرد که طالبان باید بدانند که راه رسیدن به صلح از طریق گفت‌وگو میسر و جای بحث‌های مهم و اساسی میز مذاکره است، نه میدان جنگ، خون‌ریزی و ایجاد وحشت.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، ایجاد کمیسیون حقوق بشر را نیاز جدی برای هماهنگی با سایر نهادهای حقوق بشری خواند و افزود که ما در یک مرحله حساس از گفت‌وگوهای صلح قرار داریم و این کمیسیون با هماهنگی دیگر نهادها می‌تواند برای بازتاب خواسته‌های شهروندان افغانستان و نهادهای حقوق بشری کار جدی و دومدار نماید.

علاوه کرد که تخطی‌های حقوق بشری یکی از عوامل جنگ در افغانستان است. مسؤولیت همه ما است که برای خفظ ارزش‌های حقوق بشری در هماهنگی هم تلاش نماییم. دفاع از ارزش‌های حقوق بشری یکی از اولویت‌های ما در صلح است.

در این نشست دکتر عالمه معین وزارت دولت در امور صلح، از ایجاد کمیته ملی برای قربانیان جنگ خبر داد و تأکید کرد که نهادهای که درامور صلح کار می‌کنند، باید هماهنگی بیش‌تر داشته باشند تا با صدای واحد بتوانند خواسته‌های قربانیان جنگ دو طرف را به اعضای هیات مذاکره‌کننده صلح برسانند. وی افزود که ما صلح با عزت، پایدار، همه‌شمول و عدالت‌محور می‌خواهیم، از این رو نیاز به هماهنگی کار مشترک و جدی است.

سفیر کشور اندونیزیا در کابل در این برنامه گفت اندونزیا تمام کشورهای منطقه را به ایجاد اجماع واقعی در مورد صلح افغانستان دعوت نموده و از طالبان خواست تا دوباره به میز مذاکرات برگردند. سفیر اندونیزیا تأکید کرد که دولت افغانستان باید از این فرصت استفاده اعظمی نموده و برای انجام مذاکرات صلح و پایان دادن به درگیری‌های طولانی و درد و رنج مردم افغانستان، تلاش نماید.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نیابتی بودن جنگ افغانستان، دستیابی به صلح پایدار را در این کشور دشوار می کند

حوت ۱۶, ۱۳۹۹

محقق: حکومت موقت به معنای فروپاشی نظام است

حوت ۱۴, ۱۳۹۹

یک‌سالگی توافق‌نامۀ دوحه؛ بر ما چه میگذرد؟

حوت ۱۴, ۱۳۹۹

امضای توافق نامه دوحه بهانه ای برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بوده است

حوت ۱۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل