خبرگزاری بخدی

منو
اخبار داخلی

طالبان در ولسوالی پاتو دایکندی مانع خرید و فروش مواد خوراکی از سوی مردم می‌شوند

در تاریخ:
یکشنبه ۱۱ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
سلطان‌علی جوادی- دایکندی
اشتراک گذاری:

باشندگان قریه سرتگاب ولسوالی پاتو دایکندی از وضعیت بد زندگی در این قریه شکایت داشته و می‌گویند، گروه طالبان مانع خرید وفروش مواد اولیه به روی مردم عام می‌شود و مردم این دیار را به قحطی موادغدایی روبرو ساخته است.

شماری از باشندگان این ولسوالی در گفتگو با خبرگزاری بخدی گفتند، گروه طالبان اوایل خزان سال پار در منطقه برمنی توسط نیروهای دولتی شکست خورد و این ساحه تحت تصرف شان درآمد، اما نیروهای امنیتی چندی بعد از منطقه بیرون شد و گروه طالبان دو باره در آن منطقه جابجا گردیدند.

به گفته آنان، با جا به‌جایی دوباره طالبان در ساحه، راه ارتباطی و خرید و فروش مردم سرتگاب به دلیل همکار بودن با دولت توسط گروه مسدود شده است.

ظفرعلی، باشنده قریه سرتگاب به بخدی گفت، در این قریه نزدیک به ۷۰۰ فامیل زندگی می‌کنند که بیشترین بازار خرید و فروش شان بازار برمنی است، اما این بازار فعلن تحت کنترول گروه طالبان می‌باشد.

او گفت، مردم بعضی اوقات مواد مورد نیاز شان‌را به شکل قوچاقی وارد منطقه می‌کردند، اما روز گذشته گروه طالبان از این موضوع با خبر شده و اجناس مردم را داخل آب انداختنه است.

ظفرعلی افزود، چند باب دکان که در این منطقه وجود دارد، هیچگونه موادغدایی، ادویه و دیگر موادهای مورد نیاز مردم درآنها یافت نمی‌شود.

او افزود، راه ارتباطی به طرف مرکز ولسوالی و نیلی مرکز ولایت دایکندی نیز به اثر عدم برف پاکی مسدود می‌باشد و دولت هیچگونه توجهی ندارد.

باشندگان قریه سرتگاب هشدارمی‌دهند، اگر دولت به زودی وارد اقدام نشود فاجعه انسانی رخ خواهد و درکنار آن مردم مجبور خواهد شد که با طالبان کنار بیاید.

در همین حال، سبحان نایبی عضو شورای ولایتی دایکندی می‌گوید، ۹ماه از افتتاح ولسوالی تازه تاسیس پاتو می‌گذرد و بعضی ساحات آن تحت حاکمیت دولت قرار ندارد و گروه طالبان هر از گاهی بر ساحه تحت کنترول دولت حمله می‌کنند.

نایبی هشدار می‌هد، اگر دولت مرکزی در راستایی تصفیه مناطق تحت کنترول گروه طالبان اقدام جدی را روی دست نگیرد، با گرم هوا تحرکات بیشتر آن ها شروع خواهد شد.

از سوی دیگر غلام سخی غفوری، فرمانده امنیه دایکندی می گوید، نیروهای امنیتی این ولایت متعهد هستند که ساحات که تهدیدات طالبان در آن مناطق وجود دارند را تحت حاکمیت شان در آورند.

قابل ذکر است، ولسوالی پاتو یکی از نا امن ترین ولسوالی دایکندی می‌‌باشد که در اواخر ماه سرطان سال پار بعد از هفده سال حاکمیت طالبان به حیث یک واحد اداری در بدنه دایکندی اضافه شد و بعد از آن، چندین درگیری خونین میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان صورت گرفت که ده ها کشته و زخمی برجای داشت و تاهنوز بعضی ساحات این ولسوالی زیر حاکمیت طالبان می‌باشد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

رویداد ترافیکی در دایکندی جان ۴ تن را گرفت

ثور ۲۰, ۱۳۹۹

قوماندان امنیه دایکندی در انفجار ماین کنار جاده زخمی شد

ثور ۲, ۱۳۹۹

عمران خان: پاکستان و امریکا درافغانستان صلح می خواهند

دلو ۲, ۱۳۹۸

یک باب مکتب با هزینه شخصی یک مرد در دایکندی ساخته شد

جدی ۱۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks