خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

طالبان: توقف مذاکرات صلح از سوی ترامپ، تزلزل رفتار امریکا را در تعاملات سیاسی نشان داد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۷ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

گروه طالبان در واکنش به توقف گفت‌وگوهای صلح از سوی دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرد که این اقدام بیشتر از هر کسی به خود امریکا صدمه می‌رساند و بیانگر تزلزل این کشور در تعاملات سیاسی است.

این گروه امروز (یکشنبه، ۱۷ سنبله) با نشر اعلامیه ای گفت که داعیۀ این گروۀ بیست سال پیش هم «مذاکره» بود و اکنون نیز بر این داعیه تأکید دارد. طالبان تاکید کرده که سرانجام امریکا نیز به این خواست تن خواهد داد.

در اعلامیه این گروه آمده است که: ” اکنون که دونالد ترامپ مذاکرات صلح را متوقف کردهف زیان آن بیش از هر کسی به خود امریکا می‌رسد؛ اعتبار امریکا را صدمه می‌زند و موقف آن‌ها در قبال صلح را دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی امریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌نماید.”

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا صبح امروز (یک‌شنبه، ۱۷ سنبله) اعلام کرد که مذاکرات صلح با گروه طالبان را متوقف و نیز دیدار با رئیس جمهوری افغانستان و رهبران گروه طالبان در کمپ دیوید را لغو کرده است.

آقای ترامپ در چند توییت متوالی گفت که قرار بوده امروز با رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کند اما به دلیل حملات اخیر گروه طالبان و نیز کشته شدن یک افسر امریکایی در کابل تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

ترامپ گفته:” متاسفانه گروه طالبان به خاطر اعمال فشار کاذب، مسوولیت یک حمله در کابل را بر عهده گرفتند که در آن یکی از سربازان بزرگ ما و ۱۱ نفر دیگر کشته شد.”

با این حال طالبان در اعلامیه ای گفت: ” با توقف روند گفت‌وگوهای صلح، امریکا ضرر خواهد کرد. اگر به‌جای جنگ ” تحمیلی”، راه صلح در پیش گرفته شود ما تا پایان به آن متعهد خواهیم بود.”

گروۀ طالبان، گفته‌است که قرار بود گفت‌وگوهای میان افغانان به تاریخ بیست و سوم ماه سپتمبر آغاز شود.

در اخیر اعلامیۀ این گروه، هم‌چنان آمده‌است که طالبان در ۱۸سال گذشته ثابت کردند که به کمتر از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان راضی نمی‌شوند و برای رسیدن به این هدف، به نبرد شان ادامه خواهند داد.

امریکا و طالبان حدود ۱۰ ماه مذاکره کرد و سرانجام هفتۀ پیش، نهمین دور گفت‌وگوها خاتمه یافت و زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان گفت که دوطرف در اصول به توافق رسیده‌اند و تأیید نهایی باید از سوی ترمپ صورت بگیرد.

حکومت افغانستان نیز در واکنش به توقف گفت‌وگوها گفته‌است که مانع اصلی در این پروسه ادامه خشونت های طالبان است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

سازمان ملل: یگانه راه‌حل پایان خشونت‌ها در افغانستان گفتگوهای مستقیم دولت و طالبان است

سنبله ۲۰, ۱۳۹۸

پمپیو: طالبان تا زمانی که تعهد واقعی به صلح نشان ندهد فشار نظامی بر آنان افزایش خواهد یافت

سنبله ۱۸, ۱۳۹۸

عبدالله: فرصت به دست آمده برای رسیدن به صلح از بین رفته است

سنبله ۱۸, ۱۳۹۸

سپیدار: ما همانند گذشته برای دست یافتن به صلح پابند هستیم

سنبله ۱۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks