خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

طالبان تمایلی به صلح ندارند؛ وضعیت جنگ تغییر می کند

در تاریخ:
شنبه ۲ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

رییس جمهور غنی، پس از ادای نماز عید در ارگ ریاست جمهوری کشور اعلام کرد که دولت برای تغییر وضعیت جنگ با گروه طالبان آماده می شود. آقای غنی تاکید کرد که طالبان تمایلی به صلح ندارند و پس از این مسوول تمامی خونریزی ها آنها خواهند بود.

از زمان روی کار آمدن رییس‌جمهور غنی در قدرت تا کنون، او هیچ‌گاه چنین صریح و قاطع از ضرورت جنگ با طالبان سخن نگفته بود.

رییس‌جمهور غنی گفت طالبان صلح نمی‌خواهند و به این دلیل، راهی جز تمرکز حکومت بر دفاع از کشور در برابر حملات این گروه باقی نمانده است. رییس‌جمهور غنی تصریح کرد دفاع در برابر حملات طالبان اکنون از حدود دفاع از نظام خارج شده و این مقاومت و دفاع مشترک توسط دولت و مردم، جنگ برای حفاظت از زندگی است.

رییس جمهور یک روز بعد در جمع نیروهای کماندو نیز عین اظهارات را تکرار کرد. غنی از این نیروها خواست که گروه طالبان را تا شش ماه دیگر شکست بدهند. او تأکید کرد که گروه طالبان توان مقاومت در برابر نیروهای دولتی را ندارد و با اعمال زور از صحنه فرار خواهد کرد.

تاهنوز جزئیات کامل برنامه تازه نظامی دولت عمومی نشده است. مقامات اما گفته‌اند که حفظ سلطه دولت بر مراکز ولایت‌ها، شاهراه‌های مهم، بنادر تجارتی و تأسیسات بزرگ، در اولویت این برنامه است. با اجرای برنامه تازه دولت، انتظار می‌رود که کمربندهای شهری تقویت، بنادر تجارتی از تصرف طالبان بیرون و سرکوب این گروه در مسیر شاهراه‌ها آغاز شود.

بازپس‌گیری ولسوالی‌ها نیز شامل برنامه دولت است. گمان می‌شود که این کار به دنبال رفع تهدیدات در دیگر بخش‌ها انجام خواهد شد.

دولت برای اجرای برنامه تازه خود نیاز شدید به همکاری نیروهای مسلح بومی دارد. این نیروها قرار است زیر چتر نهادهای نظامی دولت به کار آغاز کنند.

دولت در حالی از تهیه برنامه تازه نظامی خود خبر می‌دهد که یخ مذاکرات صلح با طالبان تاکنون آب نشده است. نماینده‌گان بلندپایه دولت که هفته گذشته به قطر رفته بودند، پس از دو روز گفت‌وگو با نماینده‌گان طالبان، دست خالی به کابل برگشته‌اند. تنها چیزی که از این گفت‌وگو حاصل شده است، توافق روی ادامه مذاکرات بین دو طرف در یک سطح بلندتر است.

از جانب دیگر، روابط بین افغانستان و پاکستان بار دیگر مکدر شده است. گمان می‌شود که پاکستانی‌ها از همکاری با روند صلح افغانستان پا پس کشیده‌اند. آن‌ها می‌گویند که برای وادار کردن طالبان به انجام مذاکره با دولت افغانستان، اهرم فشار در اختیار ندارند.

باری شیرمحمد عباس استانکزی، از اعضای ارشد مذاکره‌کننده گروه طالبان، در سفری به مسکو خواستار کنار رفتن اشرف غنی از قدرت شده بود. به تازه‌گی سهیل شاهین، مذاکره‌کننده دیگر گروه طالبان، نیز گفته است تا زمانی که غنی قدرت را واگذار نکند، آن‌ها صلح نخواهند کرد.

در گذشته، پیشنهاد اشرف غنی به گروه طالبان، برگزاری انتخابات زودهنگام بود. این پیشنهاد به دلیل مخالفت این گروه با پدیده انتخابات پذیرفته نشده است. گروه طالبان علاقه‌مند تعیین امیرالمومنین (نه رییس جمهور) از طریق شورای اهل حل و عقد است.

با اعلام برنامه تازه نظامی دولت، احتمال دارد جنگ در کشور تشدید شود. در این حالت، نباید دولت را مقصر این جنگ دانست. برای اولین‌بار، این گروه طالبان بود که به صلح پشت کرد و به جنگ روی آورد. هم‌چنان با توسل به حیله «مذاکره در سایه» وقت‌کشی کرد و اجازه نداد که پیش از تکمیل برنامه خروج، چشم‌انداز صلح افغانستان روشن شود.

گروه طالبان اگر نیت و برنامه‌ای برای صلح دارد، باید در عمل نشان دهد. در سقوط ولسوالی‌ها، تصرف بنادر تجارتی و حمله به شهرها، نیت صلح‌خواهی دیده نمی‌شود. آن‌چه از این اتفاقات ثابت می‌شود، آن است که گروه طالبان تصمیم دارد از راه زور قضیه را یک‌طرفه کند. در چنین حالتی، غیرمنصفانه خواهد بود که دولت به جنگ‌طلبی متهم شود.

مسئول خونریزی جاری و شدت گرفتن آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده، طالبان است. این گروه چند بار، فرصت‌های کافی، انعطاف‌پذیری قابل قبول و تحمل و صبر حکومت و مردم افغانستان برای مذاکره، توافق سیاسی و برقراری صلح و آشتی را مچاله کرده و بر حملات‌شان ادامه دادند. اکنون نیز، این گروه به جای باور به یک راه‌حل سیاسی برای منازعه‌ی جاری، به تسلیم‌شدن حکومت و مردم افغانستان و «فتح کشور» فکر و برای تحقق آن برنامه‌ریزی می‌کند. طالبان باید بدانند که تمام مسئولیت‌های حقوقی و سیاسی شدت گرفتن جنگ و ریخته‌شدن خون‌های بیشتر بر عهده‌ی این گروه خواهد بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رییس جمهور غنی ۴۰ میلیون افغانی به بی جاشدگان داخلی کمک کرد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

رییس جمهور غنی: برای جلوگیری از گسترش بی ثباتی تلاش می کنیم

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

سازمان ملل: افغانستان در آستانه یک فصل آشفته و ناامید کننده قرار دارد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

تماس تلفنی غنی و اردوغان؛ ترکیه برای تامین صلح در افغانستان تلاش می کند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل