خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

صیاد: ما تلاش می‌کنیم که انتخابات شفاف برگزار کنیم

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۵ حمل ۱۳۹۷
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

گل‌آجان‌عبدال‌بدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات کشور ام‌روز (چهارشنبه، ۱۵ حمل) در کابل گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می‌کند تا انتخابات شفاف برگزار کند.

آقای صیاد که در نشست استماعیه‌ی مجلس نمایندگان در مورد برگزاری انتخابات مجلس‌های نمایندگان و ولسوالی‌ها صحبت می‌کرد، افزود که این کمیسیون نمی‌تواند شفافیت کامل انتخابات را تضمین کند.

به گفته‌ی او؛ کمیسیون مستقل انتخابات برای جلوگیری از تقلب، بودجه و امکانات لازم؛ از جمله وسایل و تجهیزات الکترونیک برای بایومتریک رای‌دهندگان را نتوانسته‌است فراهم کند.

رییس کمیسیون انتخابات تصریح کرد که به همین دلیل تهیه‌ی فهرست رای‌دهندگان بر اساس تذکره‌ی های ورقی صورت خواهد گرفت.

او در ادامه با اشاره به فراهم نکردن این امکانات از سوی حکومت برای این کمیسیون، افزود: «اعضای این کمیسیون صادقانه کار می‌کنند، اجازه‌ی تقلب و فساد را نمی‌دهند و برای جلوگیری از تقلب در تهیه‌ی فهرست رای‌دهندگان، رای دهندگان را براساس شناس‌نامه‌های شان در دیتابیس این کمیسیون ثبت می‌کنند تا کسانی‌که دو بار رای دهند این‌گونه شناسایی شوند و تحت پیگرد قضایی قرار گیرند.»

در همین حال آقای صیاد هم‌چنان علاوه کرد که دخالت زورمندان؛ به ویژه نمایندگان مجلس در روند برگزاری این انتخابات و تهدیدهای امنیتی برای مراکز رای‌دهی در کشور را از جمله‌ی چالش‌های برگزاری انتخابات مجلس‌های نمایندگان و ولسوالی‌ها خواند.

او با اشاره به این نگرانی‌های امنیتی گفت که نهادهای مسوول برای برگزاری انتخابات اطمینان داده‌است و برای تأمین ۹۴۸ مرکز رای‌دهی که در تهدید بلند امنیتی قرار دارد، عملیات نظامی راه‌اندازی می‌کند.

به گفته‌ی او؛ بر اساس حکم ریاست‌جمهوری کشور یک گروپ حمایوی متشکل از معینت ۱۳ وزارت‌خانه با این کمیسیون در موارد گوناگونی؛ از جمله امنیت هم‌کاری خواهد کرد.

آقای صیاد در بخش دیگر سخنان‌اش در این مجلس گفت که این کمیسیون تا کنون توانسته‌است مواد ثبت نام رای‌دهندگان و آگاهی‌دهی را به ۹ ولایت انتقال بدهد و در ۱۳ ولایت دیگر نیز این موادها در حال انتقال می‌باشد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم‌چنان در مورد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت که تاریخ برگزاری این انتخابات در ماه ثور سال روان اعلام خواهد شد، اما تأکید کرد که به دلیل نبود بودجه‌ی کافی انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی و ریاست‌جمهوری هم‌زمان برگزار نخواهد شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری

نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد؛ محمد اشرف‌غنی پیروز انتخابات

دلو ۲۹, ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات روند بازشماری و تفتیش دوباره آرا را آغاز کرد

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات روند تفتیش ویژه و بازشماری آرا را فردا آغاز می‌کند

دلو ۲۶, ۱۳۹۸

دیدار حمدالله محب با سفیر آلمان در کابل؛ گفتگو در مورد انتخابات و صلح

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان