خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

صدیقی: نورستانی یک شهروند افغانی _امریکایی است

در تاریخ:
دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

به دنبال متهم‌شدن احمدیوسف نورستانی، سناتور انتصابی مجلس سنای افغانستان به غارت دارایی عامه در امریکا، اکنون ارگ ریاست‌جمهوری گفته است که آقای نورستانی شهروند افغان – امریکایی است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری امروز (دوشنبه، ۲۵ قوس) در یک پیام تویتری گفته است: «آقای یوسف نورستانی، شهروندی افغان – امریکا را دارد. در صورتی که آقای نورستانی مرتکب عمل غیرقانونی در امریکا شده باشد، نهادهای عدلی و قضایی آن کشور می‌توانند در مورد وی تصمیمی بگیرند.»

جرم یک عمل شخصی است. هیچ کسی، در هیچ مکانی نمی‌تواند مافوق قانون باشد. آقای یوسف نورستانی، شهروندی افغان-امریکا را دارد. در صورتی که آقای نورستانی مرتکب عمل غیر قانونی در امریکا شده باشد، نهادهای عدلی و قضایی آن کشور می‌توانند در مورد وی تصمیم بگیرند.

آقای صدیقی همچنان گفته است که جرم یک عمل شخصی است و هیچ کسی در هیچ مکانی نمی‌تواند «مافوق قانون» باشد.

وزارت دادگستری ایالات متحده‌ی امریکا روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای، احمدیوسف نورستانی، سناتور انتصابی مجلس سنای افغانستان را به غارت دارایی عامه در امریکا متهم کرده است.

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده است که آقای نورستانی ممکن است به ۱۰ سال زندان و ۲۵۰ هزار دالر جریمه‌ی نقدی محکوم شود.

به نقل از این اعلامیه، آقای نورستانی در دادگاه پذیرفته است که او با پنهان کردن سفر خارجی‌ و نزدیک به چهار سال اقامت خارج از امریکا، به‌گونه غیرقانونی ۱۰۰ هزار دالر امریکایی از امتیازات دولتی دریافت کرده است.

طبق اعلامیه‌ی وزارت دادگستری امریکا آقای نورستانی پذیرفته که او در ماه جولای ۲۰۱۵ از «اداره تأمین اجتماعی» درخواست «پول تأمین اجتماعی» کرده است. طبق قانون ایالت کالفرنیای  امریکا، «پول تأمین اجتماعی» یک برنامه‌ی نیاز‌محور است که توسط اداره امنیت اجتماعی به افراد مسن، نابینا و معلول که درآمد کم دارند، اختصاص یافته است.

یوسف نورستانی، دانش‌آموخته‌ی برنامه‌ فولبرایت ایالات متحده‌ی امریکا است و پیش از این در پست‌های کلیدی در دولت افغانستان کار کرده است. آقای نورستانی سال گذشته از سوی رییس جمهور غنی به عنوان سناتور انتصابی در مجلس سنا تعیین شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان