خبرگزاری بخدی

منو
صلح

صدیقی: افزایش خشونت از سوی طالبان به تلاش های صلح آسیب می زند

در تاریخ:
سه شنبه ۳ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که افزایش خشونت از سوی طالبان به تلاش‌های صلح آسیب می‌زند. به گفته‌ی او، به هر اندازه که خشونت طالبان افزایش یابد، باورمندی مردم به تعهد این گروه به روند صلح نیز تضعیف می‌شود.

آقای صدیقی که امروز (سه‌شنبه، ۳ سرطان) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، همچنان گفت که طالبان باید در پیوند به خشونت‌های اخیر در کشور موقف‌شان را برای مردم واضح کنند.

او تأکید کرد که انکار طالبان از یک یا دو حمله به معنای تبرئه‌ی این گروه از تمامی حملات نیست، زیرا به گفته‌ی او، ده‌ها و صدها حمله‌ در هفته‌های اخیر توسط طالبان انجام شده و از مردم قربانی گرفته است.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری می‌گوید که طالبان با افزایش حملات‌شان هنوز هم به خواست مردم که برقراری صلح پایدار و ختم خشونت در افغانستان است، یک «تعهد ضعیف» دارند.

صدیقی گفت که گزارش‌های پی‌هم نهادهای معتبر بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد از همکاری دوجانبه و چندجانبه‌ی طالبان با دیگر گروه‌های تروریستی از جمله القاعده حکایت دارد و ادامه‌ی چنین همکاری برای جهانیان و مردم افغانستان قابل قبول نیست.

در همین حال، صدیقی گفت که دولت افغانستان گام‌های مهم، بزرگ و اساسی را در راستای صلح برداشته و هر آنچه را که نیاز بود در قسمت صلح اقدام شود، عملی کرده است. به گفته‌ی او، حکومت تعهد دارد که جنگ به‌گونه‌ی دایمی خاتمه یافته و «خشونت طبق توقع مردم کاهش یابد تا وارد مذاکرات با طالبان شویم».

او تأکید کرد که حکومت افغانستان به‌خاطر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تا کنون سه‌هزار و ۶۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده و نیاز است که طالبان نیز زندانیان دولت را آزاد و مذاکرات را آغاز کنند.

طالبان نیز تا کنون ۶۰۰ زندانی دولت افغانستان را رها کرده‌اند.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری در حالی از افزایش خشونت طالبان در هفته‌های اخیر سخن می‌گوید که روز گذشته دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که هفته‌ی گذشته، خونین‌ترین هفته‌ی ۱۹ سال پسین بوده است.

براساس معلومات دفتر شورای امنیت ملی، در یک هفته‌ی گذشته ۲۹۱ نیروی امنیتی و دفاعی در نتیجه‌ی ۴۲۲ مورد فعالیت تروریستی طالبان کشته و ۵۵۰ نیروی امنیتی دیگر زخمی شده‌اند. همچنان در این هفته ۴۲ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و ۱۰۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

حملات طالبان در هفته‌های اخیر در حالی افزایش یافته است که براساس برخی گزارش‌ها، قرار است در آینده‌ی نزدیک نشست مقدماتی مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ارگ: آزادی کامل نیروهای امنیتی و دفاعی توسط طالبان عمده ترین اصل روند تبادله زندانیان است

5 ساعت قبل

در هفته جاری افغانستان میزبان چندین نشست درباره صلح این کشور خواهد بود

سرطان ۱۴, ۱۳۹۹

ناتو: خشونت های طالبان مانعی برای آغاز مذاکرات صلح است

سرطان ۱۴, ۱۳۹۹

وزیران خارجه امریکا و کشورهای آسیای میانه از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کردند

سرطان ۱۱, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان