خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

صدمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان- روسیه؛ دومین دیدار سیاسیون افغان با نمایندگان طالبان در مسکو

در تاریخ:
سه شنبه ۷ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

امروز ( سه‌شنبه، ۷ جوزا) مراسم تجلیل از صدمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه در شهر مسکو با حضور شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان و نمایندگان طالبان آغاز شد و برای دو روز ادامه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه روسیه از حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین و شماری از سیاسیون غیرحکومتی و نیز از نمایندگان سیاسی گروه طالبان در قطر برای شرکت در این مراسم دعوت کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه رییس جمهور این کشور برای افغانستان نوشته است، گروهی از سیاستمداران به شمول حامد کرزی و نماینده‌گان طالبان در حاشیه این مراسم باهم دیدار و در مورد پروسه صلح نیز گفت‌و‌گو خواهند کرد.

در همین حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان دیروز در یک خبرنامه گفت، یک هیات ۱۴ نفری به رهبری ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر در مراسم تجلیل از سالروز روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه اشتراک خواهد کرد.

به گفته مجاهد، نمایندگان طالبان به روز چهارشنبه با سیاسیون افغانستان برای مذاکرات غیر رسمی در مورد آینده افغانستان بحث و گفت‌و‌گو خواهند کرد.

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان نیز برای شرکت در این مراسم به مسکو رفته است، اما مشخص نیست که آقای خلیلی نیز با نمایندگان طالبان دیدار خواهد کرد و یا خیر.

غفور احمد جاوید، سخنگوی شورای عالی صلح نیز با ارسال یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها گفته: ” شورای عالی صلح امیدوار است که فعالیت‌های تمامی طرف‌ها در پیوند به صلح و ثبات افغانستان با افغان‌ها همآهنگ شود و این فعالیت‌ها باید زمینۀ مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را فراهم سازد.”

از سویی هم صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه کشور در حساب توییتر خود نوشته است، لطیف بهاند سفیر افغانستان در مسکو به نمایندگی از افغانستان در مراسم تجلیل از صدمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه اشتراک می‌کند.

همچنان محمد عمر زاخیلوال در صفحه توییراش با نشر یک تصویر گفته است که برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان- روسیه و نیز دومین نشست صلح بین الافغانی به مسکو رسیده است.

در این تصویر آقای زاخیلوال، محمد یونس قانونی، محمد محقق، اسماعیل خان و چند تن از نمایندگان طالبان باهم دیده می‌شوند.

اما از حکومت افغانستان هیچ نماینده ای در این مراسم و یا نشست با نمایندگان طالبان حضور ندارد.

این دومین نشست صلح بین الافغانی میان سیاسیون غیرحکومتی افغانستان به رهبری حامد کرزی با نمایندگان طالبان در مسکو خواهد بود. پیش از این در ماه فبروری سال جاری میلادی نخستین نشست صلح میان رهبران سیاسی افغانستان و نمایندگان سیاسی طالبان در مسکو برگزار شده بود.

در پایان آن نشست سیاسیون افغانستان و طالبان از دولت روسیه برای زمینه سازی “گفتگو” سپاسگزاری کردند و در پایان، بین خود توافق کردند تا دومین دیدارشان در اواخر ماه حمل در دوحه پایتخت قطر باشد.

دولت افغانستان گفت این نشست را به رسمیت نمی‌شناسد و شرکت‌کنندگان آن صلاحیت اجرایی ندارند.

دومین نشست صلح بین الافغانی که قراربود در دوحه قطر برگزار شود، به دلیل عدم توافق طالبان با فهرست ۲۵۰ نفری هیات حکومت افغانستان لغو شد.

با این حال دیده شود دیدار سیایون افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو زمینه نشست های بعدی در جاهای دیگر را فراهم خواهد کرد و یا خیر.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

رحیمی: در مسایل روند صلح حکومت نظریات تمامی سیاسیون را در نظر می‌گیرد

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks