خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

شورای نامزدان: انتخابات ۶ میزان برنده ندارد و به گزینه سوم نیاز است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۵ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شورای نامزدان ریاست جمهوری امروز دوشنبه (۱۵ میزان) در یک نشست خبری مشترک اعلام کرده اند که انتخابات ۶ میزان برنده ندارد.

این نامزدان تاکید دارند و برای بیرون‌رفت از بحران احتمالی این انتخابات به گزینه سوم نیاز است.

هرچند شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد گزینه سوم معلومات بیش‌تر نداده است، اما اعلام آماده‌گی کرده است که به دیگر نیروهای «ملی و مردم وفادار» روی گزینه سوم برای مهار بحران انتخاباتی کار کند.

در اعلامیه این شورا که روز دوشنبه در نشست مشترک خبری اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از جمله رحمت‌الله نبیل، عنایت‌الله حفیظ، احمدولی مسعود، فرامرز تمنا و محمدشهاب حکیمی به خوانش گرفته شد، از احتمال بحرانی شدن انتخابات ریاست جمهوری به شدت ابراز نگرانی شده است.

این شورا دسته‌های انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی و دولت‌ساز» را که از آن‌ها به نام تیم‌های دولتی یاد کرده، به گروگان‌گیری و انحصار روند انتخابات و صف و صنف‌بندی تهدید‌آمیز علیه یک‌دیگر متهم کرده است.

در اعلامیه آمده است: از نظر شورای نامزدان ریاست جمهوری این انتخابات برنده ندارد و در بهترین صورت ممکن حکومت برآمده از آن با اندک‌ترین سطح مشارکت مردم از مشروعیت لازم برای حکومت‌داری برخوردار نمی‌باشد.

این شورا گفته است که سوء‌استفاده از امکانات و صلاحیت دولتی، پایین‌ترین سطح مشارکت مردم در انتخابات، تخلفات فراگیر، تقلبات سیستماتیک حکومتی، توزیع پول، بازی با افکار عامه، تهدیدات امنیتی و مشکلات فنی کمیسیون‌های انتخاباتی در روز انتخاباتی سبب تضعیف این روند و مشروعیت آن شده است.

با این حال، شورای نامزدان ریاست جمهوری گفته است که برای احیای اعتماد، شکستن بن‌بست موجود و مهار بحران، روی گزینه‌ای کار می‌کند که توانایی انسجام ظرفیت‌های ملی را داشته و برای سازمان‌دهی وضعیت «به شدت نا‌به‌سامان کنونی» برنامه و تعهد داشته باشد.

شورای نامزدان هشدار داده شده است که «قانون‌شکنی، زورگویی، تخلفات، تقلبات، مافیابازی و فریب‌کاری» را در برابر انتخابات که یک پروسه ملی است، نمی‌پذیرد. اعضای این شورا تأکید می‌کنند که به هیچ صورت یک رأی بایومتریک ناشده را هم در انتخابات ریاست جمهوری نمی‌پذیرند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات که گفته شده است در آن حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رأی داده‌اند، در بیست‌وهفتم میزان اعلام شود و نتیجه نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام خواهد شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله امروز امضا می شود

ثور ۲۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

فضل محمود فضلی از سوی رییس جمهورغنی به عنوان رییس اداره امور تعیین شد

حمل ۲۱, ۱۳۹۹

عبدالهادی ارغندیوال به حیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه مقرر شده است.

حمل ۱۴, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks