خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

شورای عالی صلح: با طالبان افغانی بدون کدام پیش‌شرط آماده‌ی گفتگو استیم

در تاریخ:
دوشنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شورای عالی صلح افغانستان امروز(دوشنبه) در یک نشست مشورتی دو روزه در کابل به خبرنگاران گفته است مخالفان حکومت که افغان اند و به ارزش های ملی افغانستان باورمند اند، حکومت وحدت ملی و شورای عالی صلح افغانستان، در هر جایی آنان بخواهند، آماده ی گفتگو است.

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح گفت شرایط که امروز از بهر گفتگوی صلح در افغانسان فراهم شده، در هیچ زمانی فراهم نبوده است.

آقای خلیلی تاکید کرد، حاضر شدن مخالفان مسلح به میز گفتگو های  صلح به معنای تسلیم شدن آنها نیست، بلکه شورای عالی صلح افغانستان به دیدگاه های ملی آنان احترام دارد.

همزمان با این محمد اکرام خپلواک، رییس دبیر خانه‌ی شورای عالی صلح که در این نشست صحبت می کرد، نیز گفت اگر طالبان حاضر به گفتگوی صلح باشد، شوری عالی صلح افغانستان در داخل و یا بیرون از افغانستان آماده‌ی مذاکره است.

آقای خپلواک، صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را نتیجه‌ی گفتگوی صلح بین افغانی یاد کرد و افزود اگر طالبان  بخواهند، می تواند به نتیجه ی آبرومند دست یابند.

این درحالیست که شهروندان افغانستان شورای عالی صلح را به یک نهاد مصرفی و بی تاثیر در روند گفتگو های صلح افغانستان می دانند، و بار هار آگاهان و مجلس نمایندگان خواهان بسته شدن درِ شورای عالی صلح شدند.

از سوی هم گلبدین حکمتیار، نیز چندی پیش گفت که شورای عالی صلح افغانستان یک  نهاد بیکاره است و هیچ تاثیر در گفتگو های صلح نداشته است.

رهبر حزب اسلامی همچنان گفته بود که در آمدن به کابل، شورای عالی صلح نقشی نداشته است، چیزی که شورای عالی صلح آنرا یک دستارود بزرگ در روند صلح گفته است.

هرچند آقای خلیلی با شروع کارش در ریاست شورای عالی صلح، موضع نرم تری برابر طالبان  اختیار کرد و بارها از طالبان خواست که دست از جنگ بردارد اما گروه طالبان تاهنوز حاضر نشده است که در گفتگوی های صلح حاضر شوند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

خلیلی: شورای صلح تا سه ماه دیگر شیوه‌ی ارتباط با مخالفان را مشخص می‌کند

قوس ۱۵, ۱۳۹۶

تاکید اتحادیه اروپا بر ادامه حمایت‌اش از روند صلح افغانستان

عقرب ۴, ۱۳۹۶

خلیلی: برای تامین صلح در کشور باید اجماع ملی به وجود آید

میزان ۲۷, ۱۳۹۶

نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین امروز در عمان برگزار می‌شود

میزان ۲۴, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks