خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی: اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی هر چی زودتر برکنار شوند

در تاریخ:
شنبه ۱۵ میزان ۱۳۹۶
گزارش توسط:
امان فرهنگ - کابل
اشتراک گذاری:

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان اعلام کرد که جهت برگزاری انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه و جلوگیری از بحران انتخاباتی حکومت هر چی زودتر کمیشنران و روسای کمیسیون های انتخاباتی را برکنار کند.

اعضای این شورا امروز (شنبه) طی یک نشست خبری در کابل از رهبری حکومت وحدت ملی خواست تا کمیشنران و روسای کمیسیون‌های انتخاباتی را عزل کرده و به جای آن‌ها در توافق با احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و شخصیت های مطرح سیاسی، افراد واجدی شرایط دیگری را تعیین کند.

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان تاکید کرد در صورت عدم تمکین به خواست‌های این شورا، آنان در مشورت با مردم افغانستان و جهت های بین المللی و نهادهای ذیدخل طرح بدیل شان را ارایه خواهند کرد.

این شورا گفته که حکومت باید اصلاحات بنیادین در کمیسیون‌های انتخاباتی ایجاد کند که مورد قبول همه‌ی طرف‌ها و جهت‌های سیاسی افغانستان باشد.

در اعلامیه این شورا آمده است” شوراى تفاهم جریان هاى سیاسی، توقع دارد تا حکومت وحدت ملى بدون از دست دادن فرصت، هر چه سریع تر، در عملى ساختن موارد فوق اقدام ورزیده، ارادۀ راستین خود را در پیوند به شفافیت و عادلانه بودن انتخابات، از طریق ایجاد نهاد هاى مستقل، بی‏طرف، توانمند و قابل اعتماد در مدیریت کلان اجرایی و نظارتی انتخابات ثابت کند.”

عدم استقلال کمیسیون‌های انتخاباتی

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی گفته که بنابر دلایل حقوقی، تخنیکی و سیاسی متذکره به این باور است که: ” استقلالیت کمیسیون کنونی انتخابات جداً زیر سوال است و این کمیسیون با ترکیب موجود و به دلیل عدم استقلال در تصمیم‏گیری، نداشتن روحیه بی‏طرفی، نبود ظرفیت کافی و لازم مدیریتی، موجودیت فساد مالی و عدم شفافیت در خریداری ها و اختلافات درونی میان اعضا توان برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب را ندارد.”

گفته شده با حضور چنین افراد در کمیسیون‌های انتخاباتی، این کمیسیون‌ها مورد اعتماد مردم و جریان های سیاسی نیست، و عملکرد حکومت نشان می‎دهد که فرایند انتخابات از همین اکنون مهندسی شده است.

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی تاکید کرد که حکومت با اقداماتی که انجام داده است مردم و همه جناح های سیاسی را به شدت نسبت به انتخابات و پیامدهای ناگوار آن نگران ساخته است.

در اعلامیه این شورا آمده: ” عدم استقلالیت کاری در تصمیم گیری کمیسیون‌های انتخاباتی، اختلافات درونی اعضا، وابستگی مطلق شان به حکومت، مداخله صریح حکومت در کارهای کمیسیون های انتخاباتی در سطوح گوناگون اجرایی و نبود راهکار و نهادهای مشخص نظارتی فراگیر از چالش‌های پیش آمده در قبال انتخابات است.”

گفته شده که باید نقش جریان های سیاسی، احزاب، نهاد های مدنی و رأی دهندگان در پروسه انتخابات بیشتر برجسته شود.

این شورا از اقدامات حکومت ابراز نگرانی کرده و گفته است اگر این روند به همین صورت ادامه یابد، افغانستان به یک بحران عمیق دیگر فرو رفته و مردم اعتماد شان را نسبت به مردم‌سالاری، نظام‌سیاسی، قانون‌مداری و جامعۀ سیاسی افغانستان، برای همیش از دست خواهند داد.

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی اقدامات حکومت در زمینه اصلاحات انتخاباتی را کافی ندانسته بلکه گفته که اقدامات حکومت خلاف قانون بوده و به دلایلی مختلف غیرقابل قبول و پذیرش است.

این در حالیست که کمیسیون‌های انتخاباتی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها در سال آینده آمادگی می‌گیرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

سید حفیظ الله هاشمی عضو جدید کمیسیون انتخابات سوگند وفاداری یاد کرد

جدی ۲۶, ۱۳۹۶

سید حفیظ الله هاشمی به‌حیث عضو کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد

جدی ۲۳, ۱۳۹۶

نهادهای جامعه مدنی: حکم رییس جمهوری برای از سرگیری کار کمیته گزینش، نقض قانون انتخابات است

جدی ۱۸, ۱۳۹۶

کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی به کارش آغاز کرد

جدی ۱۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks