خبرگزاری بخدی

منو
صلح

شورای امنیت: طالبان تصمیم بگیرند که بخشی از مشکل باقی میمانند یا بخشی از راه حل میشوند

در تاریخ:
شنبه ۲۴ حوت ۱۳۹۸
گزارش توسط:
مهریه احمدی-کابل
اشتراک گذاری:

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی صبح امروز (شنبه، ۲۴ حوت) در یک پیام تویتری گفته است که طالبان باید برای یافتن یک راه حل و رسیدن به صلح با حکومت افغانستان کار کنند تا زندانیان‌شان آزاد شوند.

دفتر شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که حکومت برای پیشرفت گفت‌وگوهای صلح میکانیزمی را برای رهایی زندانیان طالبان پیشنهاد کرد و اکنون طالبان باید تصمیم بگیرند که بخشی از مشکل باقی بمانند یا بخشی از راه حل شوند.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی صبح امروز (شنبه، ۲۴ حوت) در یک پیام تویتری گفته است که طالبان باید برای یافتن یک راه حل و رسیدن به صلح با حکومت افغانستان کار کنند تا زندانیان‌شان آزاد شوند.

فیصل نوشته است: «ما میکانیزمی را برای پیشرفت گفت‌وگوهای صلح پیشنهاد کردیم. طالبان باید برای یافتن یک راه حل با ما کار کنند، زندانی‌های‌شان آزاد شوند و برای رسیدن به صلح تلاش کنند. حالا توپ در میدان آنها است که تصمیم می‌گیرند بخشی از مشکل باقی بمانند یا بخشی از راه حل شوند.»

این در حالی است که محمداشرف غنی سه‌شنبه شب (۲۰ حوت) فرمان عفو مجازات و آزادی پنج هزار زندانی گروه طالبان را امضا کرد. براساس این فرمان، پنج‌هزار زندانی گروه طالبان به‌مناسبت آغاز و انجام مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و این گروه از زندان آزاد می‌شوند.

در گام نخست قرار بود روند آزادسازی ۱۵۰۰ زندانی گروه طالبان از امروز آغاز و روزانه ۱۰۰ زندانی برای نشان‌دادن حسن نیت از زندان ولایت پروان آزاد شوند.

در ماده‌ی سوم این فرمان نیز آمده است که پس از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیأت حکومت و طالبان، در هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ زندانی گروه طالبان که در مجموع ۳۵۰۰ نفر می‌شوند، به شرطی آزاد خواهند شد که سطح خشونت‌ها در کشور به‌طور چشم‌گیر کاهش یابد.

طالبان اما یک روز پس از امضای این فرمان در صحبت خبرگزاری رویترز به آن واکنش نشان داده و گفته بودند تا زمانی که زندانیان این گروه همزمان آزاد نشوند، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نمی‌شود. سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته بود که آنان با آزادی مشروط زندانیان‌شان توافق نمی‌کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: طالبان آتش بس بشری که خواست مردم و دولت است را بپذیرند

سنبله ۲۹, ۱۳۹۹

صالح: مردم منتظر ذوب شدن طالبان در کوره جامعه باشند

سنبله ۲۴, ۱۳۹۹

کرزی: انتظار داریم که گفتگوهای میان افغانان هرچه زودتر به نتیجه برسد

سنبله ۲۲, ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: انتظار می رود نتیجه مذاکرات صلحی پایدار باشد

سنبله ۲۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان