خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

شورای امنیت سازمان ملل عملیات بهاری طالبان را محکوم کرد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه‌ای آغاز عملیات بهاری طالبان زیر نام ” الفتح” را محکوم کرده و در این مرحله حساس آن را غیر ضروری خوانده است.

شورای امنیت سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این حملات طالبان “به بربادی و ویرانی بیشتر و غیرضروری مردم افغانستان منجر خواهد شد”.

پیشتر (جمعه، ۲۳ حمل) گروه طالبان عملیات بهاری این گروه زیر نام ” الفتح” را اعلام کرد. در اعلامیه طالبان آمده که عملیات الفتح از سال نو خورشیدی آغاز شده و از سوی جنگجویان این گروه در سراسر افغانستان تطبیق شده است.

پیشتر حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز اعلام حملات بهاری طالبان را محکوم کرده بودند.

هرچند، سازمان ملل متحد به منظور تسهیل روند جاری مذاکرات صلح افغانستان، نام ۱۱ نفر از رهبران ارشد طالبان را از فهرست تحریم‌های این سازمان حذف کرد.

از تابستان سال گذشته تا کنون با آنکه ده‌ها بار نمایندگان طالبان و نماینده ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان باهم دیدار و گفتگو کرده اند، حملات طالبان در سراسر افغانستان همچنان ادامه داشته است.

این در حالی است که قرار است دور تازۀ مذاکرات میان نمایندگان طالبان و هیات ۲۵۰ نفری افغان تا دو روز دیگر در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.

با این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد از همه طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته است تا با استفاده از فرصت پیش آمده برای صلح، زمینه را برای گفتگوهای “همه شمول بین الافغانی” و یافتن راه حل صلح آمیز فراهم کنند.

واکنش زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از موضع‌گیری شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در مورد اعلام عملیات بهاری طالبان استقبال کرده‌است.

آقای خلیل‌زاد با اشاره به این اقدام شورای امنیت در حساب رسمی توییتر اش نوشت: ” از صحبت همآهنگ جامعۀ جهانی دراین مورد استقبال می‌کنند.”

همچنان ماموریت حمایت قاطع ( ناتو) نیز گفته بود اگر طالبان راه جنگ را ادامه دهند، ناتو در کنار نظامیان افغانستان علیه این گروه به نبرد ادامه خواهند داد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیل زاد در دیدار با ملابرادر خواهان شروع هرچه زودتر گفتگوهای بین الافغانی شده است

ثور ۱۹, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

خلیلزاد: جامعه جهانی و امریکا از رهبران افغان می خواهند که کشور و مردم شان را در اولویت قرار دهند

ثور ۶, ۱۳۹۹

خلیل زاد و اسکات میلر به پاکستان سفر کردند

حمل ۲۶, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks