خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شد

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری کشور طی حکمی شهرزاد اکبر را به جای سیما سمر به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر تعیین کرده است.

شهرزاد اکبر فارغ التحصیل رشته مطالعات توسعه از دانشگاه آکسفورد بریتانیا است و  پیش از این به عنوان مشاور ریاست جمهوری و اخیرن به عنوان معاون شورای امنیت ملی افغانستان کار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که ۹ تن به عنوان رئیس و اعضای جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعیین شده اند.

اسدالله یوسفی، بنفشه یعقوبی، محمد ایوب یوسفزی، سید احسان خلیق، شبنم صالحی، شکرالله مشکور، محمد نعیم نظری و راضیه صیاد به‌حیث کمیشنران جدید این کمیسیون مقر شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نخست بنا به موافقت‌نامه کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۴ در ماده ۵۸ قانون اساسی جدید “به منظور نظارت بر رعایت حقوق بشر در افغانستان و بهبود و حمایت از آن” مبنای قانونی یافت.

این کمیسیون دارای ۹ عضو است که توسط رئیس جمهوری افغانستان انتخاب می‌شوند.

خانم سیما سمر، رئیس پیشین این نهاد با حکم حامد کرزی، رئیس جمهور وقت افغانستان، ریاست این کمیسیون را در ۱۵ سال گذشته برعهده داشت.

در همین حال در خبرنامه ارگ آمده است که سیما سمر به عنوان نماینده خاص ریاست جمهوری و وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین الملل مقرر شده است.

خانم در سال ۲۰۰۱ به عنوان معاون رئیس دولت انتقالی و سپس به عنوان نخستین وزیر امور زنان کشور کار کرد. او از جمله زنان شناخته شده کشور است که در بخش حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان، ساخت و ساز مکاتب و شفاخانه ها شهرت دارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

اسد ۳۰, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks