خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

در تاریخ:
سه شنبه ۱۴ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در یک گزارش تازه اش از افزایش تلفات غیر نظامیان در سه ماه تابستان امسال در افغانستان خبر داده است.

دراین گزارش آمده است که آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان امسال (۲۰۱۹) نسبت به گذشته به گونه بی‌پیشینه افزایش یافته است.

اداره بازرس ویژه امریکا، گفته است که داده‌های تلفات غیر نظامیان را از دو منبع مختلف ( یوناما و ماموریت حمایت قاطع) در افغانستان بررسی کرده است.

بر بنیاد گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) از اول ماه جولای تا ۳۰ سپتمبر سال ۲۰۱۹ میلادی، شمار تلفات غیرنظامیان به (۴ هزار و ۳۱۳) تن رسیده که شامل یک هزار و ۱۷۴ کشته و ۳ هزار و ۱۳۹ زخمی می‌شود.

این گزارش، افزایش ۴۲ درصدی تلفات غیر نظامیان را در نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی نشان می‌دهد.

اما نیروهای حمایت قاطع یک گزارش متفاوت نسبت به (یوناما) به نشر رسانده است.

در گزارش حمایت قاطع گفته شده که افغانستان ۴ هزار و ۵۵۴ مورد تلفات را تجربه کرده است که ۳۹ درصد افزایش تلفات غیرنظامیان را نشان می‌دهد.

حمایت قاطع افزوده که افزایش تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات تروریستی و شورشیان مربوط به پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دراین کشور می شود.

با این‌حال، اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، در این گزارش خود در رابطه به هزینه ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان نیز اشاره کرده است.

هزینه امریکا برای بازسازی افغانستان

درگزارش سیگار در مورد هزینه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته شده است که ایالات متحده از سال ۲۰۰۲ تا ۳۰ سپتمبر سال ۲۰۱۹ میلادی، حدود ۱۳۲.۵۵ میلیارد دالر را برای بازسازی و فعالیت‌های مرتبط به افغانستان هزینه کرده است.

بر بنیاد این گزارش، ایالات متحده ۸۲.۵۵ میلیارد دالر را برای امنیت، ۳۴.۴۶ میلیارد دالر را برای حکومت‌داری و توسعه، ۳.۸۵ میلیارد دالر را برای کمک‌های بشردوستانه و ۱۱.۷۰ میلیارد دالر را برای عملیات‌های ملکی اختصاص داده است.

این درحالیست که الیس ولز معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی گفته است:” فساد، سوءاستفاده‌های حکومت، تولید بسیار زیاد مواد مخدر و جرم‌های اقتصادی برای آنچه که مردم افغانستان، ایالات متحده و شرکا برای به دست آوردن آن قربانی داده‌اند، همچنان بزرگ‌ترین تهدید است.”

ازسوی هم، انتقاد های نیز وجود دارد که بیشتر کمک های انجام شده برای بازسازی افغانستان حیف ومیل شده و بالای وضعیت اقتصادی و زندگی مردم افغانستان تاثیر مثبت نداشته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

اتهام‌های سنگین فساد بر حکومت و سفر بازرس ویژه امریکا به افغانستان

میزان ۲۴, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

“هزاران جنایت” مستند شورای امنیت از کشتارغیرنظامیان توسط طالبان

میزان ۱, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

اسد ۳۰, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks