خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

سید حفیظ الله هاشمی به‌حیث عضو کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد

در تاریخ:
شنبه ۲۳ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

ریاست جمهوری کشور امروز (شنبه، ۲۳ جدی) اعلام کرد که سید حفیظ الله هاشمی به حیث عضو کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشته است: ” پس از بررسی اسناد سه تن واجدین شرایط سید حفیظ الله هاشمی بحیث عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات تعیین شد.”

آقای مرتضوی گفته که در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور با سه تن از کاندیدان برای احراز یک عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات که اخیرن از سوی کمیتۀ گزینش معرفی شده بودند، به طور جداگانه مصاحبه صورت گرفت.

کمیته گزینش سه نامزد هر یک سید حفیظ الله هاشمی، اول‌الرحمن رودوال و عبدالقادر ځاځی وطن دوست را به روز پنج‌شنبه هفته گذشته برای عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات به ریاست جمهوری معرفی کرده بود.

کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی به کارش آغاز کرد

نهادهای جامعه مدنی: حکم رییس جمهوری برای از سرگیری کار کمیته گزینش، نقض قانون انتخابات است

با این حال مرتضوی گفته که این مصاحبه ها قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار گردید و در آن سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی، سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه و محمد فرید حمیدی دادستان کل کشور نیز حضور داشتند.

سید حفیظ الله هاشمی پیش از این به حیث رئیس عمومی دبیرخانه مجلس سنای کشور کار کرده است.

پیشتر نجیب الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات بنا به حکم رییس جمهور به تاریخ ۲۴ عقرب سال جاری از وظیفه برکنار شد و پس از آن کمیسیون انتخابات از سوی سرپرست اداره می‌شود.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور به روز (شنبه، ۴ قوس) به کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی دستور داد‌ تا اعضای قبلی این کمیته دوباره کار کمیته‌ی گزینش اعضای نهادهای انتخاباتی را از سر گیرند.

این در حالیست که به تازگی نهادهای مدنی و بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) حکم ریاست جمهوری برای از سرگیری کار کمیته گزینش انتخاباتی را نقض ماده ۱۶ قانون انتخابات خوانده و خواستار توقف این پروسه شده بود.

مسوولان این نهادها به روز (دوشنبه، ۱۸ جدی) طی نشست خبری در کابل اعلام کردند که بر بنیاد فقره سوم ماده ۱۶ قانون انتخابات کشور، رییس جمهور باید جایگزین یک عضو برکنار شده کمیسیون را در خلال هفت روز از میان کاندیدان باقی مانده که پیش ازاین ازسوی کمیته گزینش به رییس جمهورمعرفی شده اند، تعیین کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

از نداشتن تذکره تابعیت تا بی میلی باشندگان دایکندی برای شرکت در انتخابات

ثور ۳, ۱۳۹۷

طالبان: تصامیم مهم در کشور؛ از جمله انتخابات از سوی خارجیان گرفته می‌شود

حمل ۲۷, ۱۳۹۷

نجفی: اگر حکومت نتواند در زمان تعیین‌شده‌ انتخابات را برگزار کند، احزاب و ائتلاف‌های سیاسی تصمیم‌گیری خواهد کرد

حمل ۲۱, ۱۳۹۷

مراد: با مداخله‌کنندکان انتخابات برخورد قانونی می‌شود

حمل ۱۵, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks