خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

سکوت و عدم حمایت صلاح الدین ربانی از تظاهرات ثبات و همگرایی؛ آیا جمعیت به عبدالله پشت کرده است؟

در تاریخ:
شنبه ۹ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

صلاح الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر امور خارجه پیشین کشور که از حامیان اصلی عبدلله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شد، اما در روزهای اخیر در برابر تحولات روز و بخصوص تظاهرات دیروز تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی سکوت مطلق اختیار کرده است.

آقای ربانی به عنوان رهبر جمعیت اسلامی در حالی که در کابل حضور داشت، قبل از برگزاری تظاهرات تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله هیچ نوشته و فراخوانی در صفحه رسمی خود و صفحه رسمی فسبوک و توییتر حزب جمعیت اسلامی جهت تشویق مردم برای شرکت در تظاهرات نداد و تاکنون که یک روز از برگزاری تظاهرات می‌گذرد، واکنشی از سوی آقای ربانی دیده نشده است.

ربانی به عنوان حامی بزرگ تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله مانند دیگر حامیان از جمله ( محمد محقق، کریم خلیلی و فرخنده زهرا نادری) در تظاهرات شرکت نکرد و هیچ واکنشی از خود نشان نداد.

در صفحه فسبوک حزب جمعیت اسلامی و نیز صفحه رسمی آقای ربانی تنها اعلامیه ای از دیدار رئیس حزب جمعیت با سفیر غیرنظامی ناتو در افغانستان منتشر شده و در آدرس های توییتر حزب جمعیت و آقای ربانی از سه روز بدینسو چیزی منتشر نشده است.

به نظر می‌رسد که روابط میان آقای ربانی و عبدالله عبدالله پس از ماجرای برکناری صبغت احمدی از سمت سخنگویی وزارت امور خارجه به تیرگی گراییده است. آقای عبدالله که با حمایت اصلی حزب جمعیت برای بار سوم وارد رقابت انتخابات ریاست جمهوری شد، بیشتر امیدهایش به حمایت این حزب به رهبری صلاح الدین ربانی است.

از سویی دیگر، عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی که در دو دور انتخابات ریاست جمهوری گذشته از آقای عبدالله حمایت کرد، اما این بار او را رها کرده و در روزهای نزدیک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری اشرف غنی پیوست.

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که از مدعیان پیروزی این دور انتخابات ریاست جمهوری است دیروز (جمعه، ۸ قوس) راه پیمایی اعتراضی را با حضور هزاران  هوادار خود در شهرکابل برگزار کرد. این تیم انتخاباتی اعلام کرد که ۳۰۰ هزار رای قبل از اعلام  نتیجه ابتدایی باید باطل شود.

آنچه که پس از این راه‌پیمایی اعتراضی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی مشهود است، سکوت صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی است. آقای ربانی با این سکوت پرسش‌های متعددی را در ذهن اعضای حزب و نیز مردم افغانستان به وجود آورده است.

اما بدون شک می‌توان گفت که عدم حمایت قاطع عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور از سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه باعث سکتگی رابطه او با آقای ربانی شده است. پیشتر صبغت احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه به دلیل اظهارات اش در پیوند به مذاکرات صلح از سوی ریاست جمهوری برکنار شد. آن زمان آقای ربانی در سفر رسمی خارج از کشور به سر می برد.

زمانی که آقای ربانی به وزارت امور خارجه بازگشت، از ریاست اجراییه خواست تا از مکتوبی که آقای احمدی را به عنوان سخنگوی این وزارت ابقاء می کند، حمایت کند. اما پس از گذشت چندین روز ریاست اجراییه هیچ گونه حمایتی در این مورد نشان نداد تا صبغت احمدی برکنار و به دادستانی کل نیز معرفی شده و تحت تقیب امنیت ملی قرار گرفته است.

همزمان برخی افراد نزدیک به عبدالله عبدالله گفتند که صبغت احمدی به دلیل حمایت از تیم انتخاباتی دولت ساز از سمت خود برکنار شده و ” به حق خود رسیده است.”

گفتنی است که آقای ربانی  بعد از انفکاک صبغت احمدی سخنگوی وزارت امور خارجه و عدم حمایت عبدالله از جایگاه ربانی در آن وزارت بدون مشوره با عبدالله مجبور به استعفا شد و احتمال می رود به همین دلایل از آقای عبدالله به گونه قوی حمایت نمی کند.

با تلاش های زیاد موفق نشدیم نظر ریاست اجراییه، حزب جمعیت اسلامی، صلاح الدین ربانی و تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی را در این مورد بدست آوریم.

خبرگزاری بخدی

 

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

مودی: صلح مورد قبول افغان ها مورد قبول هند است

میزان ۱۷, ۱۳۹۹

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان به هند رفت

میزان ۱۵, ۱۳۹۹

رییس جمهور غنی و عبدالله درباره اقدامات بعدی صلح گفتگو کردند

میزان ۱۳, ۱۳۹۹

رییس جمهور پاکستان: ما از صلح در افغانستان نفع می بریم و از جنگ آن متضرریم

میزان ۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان