خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
اقتصادی

سنتکام: بیش از ۹۵ درصد سربازان امریکایی از افغانستان خارج شده اند

در تاریخ:
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

از زمان تصمیم جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا برای خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، تا کنون بیش از ۹۵ درصد روند خروج این نیروها تکمیل شده است.

فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) در تویتی نوشته است که نیروهای امریکایی به‌صورت «منظم و مسئولانه» از افغانستان خارج می‌شوند و تا کنون معادل ۹۸۴ محموله‌ی هواپیمای سی۱۷ از افغانستان خارج شده است.

فرماندهی مرکزی امریکا همچنین گفته است که در این مدت هفت مرکز رسما به وزارت دفاع ملی افغانستان تحویل داده شده است. بزرگ‌ترین پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در بگرام روز جمعه هفته‌ی گذشته رسما تخلیه شد.

سنتکام گفته است که ۱۷۰۷۴ قطعه تجهیزات برای تخریب به نمایندگی لوجستیکی دفاع فرستاده شده است. به‌گفته‌ی سنتکام، این تجهیزات شامل اموال شخصی اضافی فدرال است و از وسایل دفاعی و بزرگ محسوب نمی‌شود.

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا در ۲۵ حمل سال جاری اعلام کرد که تمامی نیروهایش را تا ( ۱۱ سپتامبر) سال جاری میلادی از افغانستان خارج می‌کند. تا قبل از اول می، که برنامه‌ی خروج آغاز شد، ۲۵۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان حضور داشتند.

روند خروج نیروهای خارجی به‌شمول نیروهای امریکایی درحالی ادامه دارد که اخیرا حملات گروه طالبان برای تصرف مراکز ولسوالی‌ها افزایش یافته است.

طالبان ادعا می‌کنند که حدود ۲۰۰ ولسوالی را در دو ماه اخیر تصرف کرده‌اند. مقام‌های دفاعی افغانستان از آغاز عملیات تعرضی نیروهای دفاعی و امنیتی برای بازپس‌گیری ساحات از دست رفته در شماری از ولایات خبر داده‌اند.

همزمان با افزایش تحرکات طالبان، نیروهای امریکایی حملات هوایی در برابر این گروه را افزایش داده‌اند. جنرال فرانک کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام دو روز پیش در دیدار با مقام‌های دفاعی افغان گفته بود که حملات هوایی نیروهای امریکایی در حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در هفته‌های آینده نیز ادامه می‌یابد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نشست قطر؛ خشونت در افغانستان فوراً‌ متوقف شود

اسد ۲۲, ۱۴۰۰

افزایش خشونت های طالبان؛ امریکا و بریتانیا به افغانستان نیرو می فرستند

اسد ۲۲, ۱۴۰۰

سقوط شهر قندهار به دست طالبان

اسد ۲۲, ۱۴۰۰

اردوغان: طالبان باید در سطح عالی کنترل شوند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل