خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

سمر: مقامات نباید از اصطلاحات تبعیض‌آمیز و مخالف کرامت انسانی استفاده کنند

در تاریخ:
سه شنبه ۱۴ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (سه‌شنبه، ۱۴ قوس) در کابل گفت که مقامات نباید از اصطلاحات تبعیض‌آمیز و مخالف کرامت انسانی استفاده کنند.

سیما سمر که در نشستی به مناسبت روز جهانی حقوق بشر صحبت می‌کرد، با اشاره به سخنان محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور بدون ذکر نام او افزود: «متأسفم از این‌که در یک سخنرانی رسمی چادرپوشیدن به عنوان نماد حقارت معرفی می‌شود و بسیاری از مقام حکومتی در تأیید آن چک‌چک (کف) می‌زنند.»

آقای غنی روز شنبه (۱۱ قوس) در مراسم انتقال قوماندانی نیروهای مرزی از وزارت داخله به دفاع کشور گفته‌بود که مدعیان حمایت مقام‌های دولتی از گروه داعش، اگر ادعای شان را در محکمه ثابت نکنند باید «چادر» بپوشند.

سپس آقای غنی به دلیل استفاده از کلمه‌ی «چادر» در سخنان‌اش از زنان کشور معذرت خواست.

هم‌چنان رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این نشست  از طرف‌های درگیر جنگ؛ به ویژه مسوولان دولتی خواست تا قوانین بین‌المللی حقوق بشر را مراعات کنند.

اوگفت: «طور مثال، یکی وزیران که حالا در کابینه نیست، گفت، من برای پولیس گفتیم که قلع و قمع کنید، در دریا بیندازید. این چیست؟ قلع و قمع کنید در دریا بیندازید، یعنی هرکار که می‌خواهید بکنید،جنگ را مراعات نکنید، مسأله محاکمه عادلانه را مراعات نکنید، قانون را مراعات نکنید.»

خانم سمر با ابراز نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی علاوه کرد که میزان تلفات غیرنظامی از سوی نیروهای خارجی در کشور، افزایش یافته‌است.

این در حالی است که دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) نیز با نشر گزارشی گفته که تلفات غیرنظامیان در افغانستان ام‌سال نسبت به سال گذشته، با افزایش حملات هوایی نیروهای خارجی و دولتی کشور ۵۲ درصد افزایش یافته‌است.

ازسویی، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور از استفاده کودکان در منازعات نیز ابراز نگرانی کرد و گفت که هنوز از کودکان در نیروهای خیزش مردمی استفاده می‌شود.

در همین حال، نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر گفت که هنوز استفاده از کودکان و زنان در بخش‌های مختلف در افغانستان به گونه‌ی گسترده ادامه دارد و از حکومت افغانستان خواست که جلو این وضعیت را بگیرند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

“هزاران جنایت” مستند شورای امنیت از کشتارغیرنظامیان توسط طالبان

میزان ۱, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

اسد ۳۰, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان