خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

سفر خلیل‌زاد به کابل؛ تلاش‌ها برای آغاز هر چه سریعتر مذاکرات صلح بین‌الافغانی

در تاریخ:
دوشنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۲ حمل) وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی، مسوولان شورای عالی صلح و نمایندگان شبکه زنان افغانستان دیدار کرده و در مورد پیشرفت‌هایی مذاکرات صلح و آغاز هر چه زودتر مذاکرات صلح بین‌الافغانی گفتگو کرده است.

این سفر آقای خلیل‌زاد به کابل حدود بیست روز پس از پنجمین نشست اش با نمایندگان طالبان در قطر است. پیش از این با تمام شدن هر دور گفتگو با نمایندگان طالبان، آقای خلیل‌زاد به کابل می‌آمد و جزییات گفتگو را با رهبران حکومت شریک می‌کرد.

خلیل‌زاد در صفحه رسمی توییترش نوشته، از این که به کابل بازگشته خوشحال است و صبح امروز را با جلسه‌ای با نمایندگان تعیین‌شده از سوی حکومت برای پیشبرد گفتگوهای صلح از جمله عبدالسلام رحیمی، رییس این هیأت و محمد عمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح آغاز کرده است.

آقای خلیل‌زاد گفته در این جلسه در مورد آغاز هر چه سریعتر مذاکرات صلح بین‌الافغانی بحث شده است.

در همین حال دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر بیانیه ای کوتاهی از دیدار محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور با زلمی خلیل‌زاد خبر داده و گفته: ” بحث ها میان هر دو جانب ادامه خواهد داشت و جزئیات پیشرفت در این بحث ها با مردم افغانستان شریک خواهد شد.”

ریاست اجرایی حکومت نیز اعلام کرده که نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه کشور تاکید کرده که تعیین سرنوشت افغانستان مربوط به خود افغان‌ها است.

به نقل از اعلامیه، آقای خلیل‌زاد در صحبت‌های خود گفته که با طالبان در باره قطع رابطه با تروریست‌ها و جدول زمانی خروج نیروهای خارجی بحث صورت گرفته، اما تاهنوز در گفت‌وگوها توافق نهایی صورت نگرفته است.

خلیل‌زاد تاکید کرده که مذاکرات بین‌الأفغانی همه شمول، آتش بس و دست یافتن به صلح با توافق تمام افغان‌ها از مولفه‌های اصلی این مذاکرات به شمار می‌روند و تیم او تلاش دارد تا مذاکرات بین‌الأفغانی همه شمول آغاز شود.

نماینده ویژه امریکا گفته که در گفت‌وگوهای ایالات متحده با طالبان هیچ مسألۀ پنهانی وجود ندارد و افغان‌ها در باره سرنوشت آینده کشور خود تصمیم می‌گیرند.

از سویی هم آقای خلیل‌زاد در سفحه توییترش نوشته که دیدار با عبدالله عبدالله و صلاح الدین ربانی ” پر بار” بود و آنها درباره چگونگی حمایت بهتر جامعه جهانی در روند صلح به رهبری و مالکیت ‌افغان‌ها حرف زده‌اند.

آقای خلیلزاد همچنین امروز با نمایندگان “شبکه زنان افغان” دیدار کرده است و گفته است که مسئله زنان باید بخشی از مذاکرات در تمامی گفتگوها درباره صلح و آینده افغانستان باشد.

قرار است به زودی دور ششم گفتگوهای صلح میان نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

در همین حال دولت قطر از رهبران حکومت افغانستان خواسته تا دراین دور نشست‌ها شرکت کرده و نمایندگانی را به قطر بفرستد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت دیروز در کابل به خبرنگاران گفت، یک انستیتوت در قطر از آن‌ها دعوت به عمل آورده در این نشست شرکت کنند و حکومت افغانستان خود در مورد تصمیم می‌گیرد.

گفته شده آقای خلیل‌زاد بعد از دیدار کابل به پاکستان، ازبکستان، اردن و قطر می‌رود.

در پنجمین دور گفتگوهای آمریکا و طالبان در قطر، دو موضوع اصلی تدوین جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گرفتن تضمین‌هایی از طالبان که از خاک افغانستان، امنیت کشور ثالث مشخصا آمریکا تهدید نشود مطرح شده بود.

حکومت افغانستان بارها تاکید کرده که رهبری نشست‌هایی صلح در دست حکومت باشد اما طالبان گفته که حاضر به مذاکره با رهبران حکومت نیستند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

خلیل زاد در دیدار با ملابرادر خواهان شروع هرچه زودتر گفتگوهای بین الافغانی شده است

ثور ۱۹, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

خلیلزاد: جامعه جهانی و امریکا از رهبران افغان می خواهند که کشور و مردم شان را در اولویت قرار دهند

ثور ۶, ۱۳۹۹

خلیل زاد و اسکات میلر به پاکستان سفر کردند

حمل ۲۶, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks