خبرگزاری بخدی

منو
صلح

سفارت امریکا در کابل: کاهش خشونت برای تامین صلح پایدار ضروری است

در تاریخ:
یکشنبه ۱۲ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط:
علی حسن‌یار - کابل
اشتراک گذاری:

سفارت ایالات متحده امریکا درکابل دراعلامیه‌ای که در رابطه سفر اخیر زلمی خلیل زاد به کابل نشر کرده، گفته که کاهش خشونت برای تامین صلح پایدار درافغانستان ضروری است.

دراین اعلامیه که روز گذشته (شنبه ۱۱ عقرب) درصفحه رسمی سفارت امریکا درکابل نشر شده، آمده است: ” نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرد که ایالات متحده از یک توافق سیاسی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان پشتیبانی می کند وکاهش خشونت برای برقراری صلح پایدار ضروری است.”

به نقل از اعلامیه، زالمی خلیلزاد از ( ۲۶ تا ۲۸ اکتبر و از ۲۹ اکتبر تا ۱ نوامبر) درجریان سفر اش به کابل با رییس جمهور غنی ، عبدالله عبدالله رییس اجراییه وشماری از مقام های دولتی، چهره های سیاسی وفعالان نهادهای مدنی دیدار و در رابطه به موضوع صلح بحث وگفتگو کرده است.

سفارت امریکا گفته که دراین دیدارها، آقای خلیل زاد درباره سفرها ومشوره های اخیر خود با متحدین افغانستان وکشورهای منطقه، مقام های افغان معلومات داده و دیدگاه های آنانرا در رابطه به صلح شنیده است.

این درحالیست که از دیدار اخیر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور هیچ نوع اعلامیه ای که در باره این دیدار توضیح داده باشد، ازسوی ارگ منتشر نشده است.

اما دراعلامیه ای که ازسوی ریاست اجراییه در باره دیدار عبدالله عبدالله با آقای خلیل زاد روز (پنجشنبه ۹ عقرب) نشر شده در آن گفته شده که آقای خلیل‌زاد نتایج مذاکرات و آخرین نشست‌های خود با طرف‌های مختلف را در باره تلاش‌ها برای صلح و دست یافتن به صلح دایمی در افغانستان با رییس اجراییه کشور درمیان گذاشت.

به نقل از اعلامیه، رییس اجراییه از تلاش‌های ایالات متحده برای دست‌یافتن به صلح دایمی و عادلانه در افغانستان قدردانی کرده و افزوده که صلح از اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان است.

با این همه برخی از منابع درباره سفر اخیر خلیل زاد به کابل گفته اند که نماینده ویژه امریکا در دیدار هایش با مقام های افغان در باره رهایی دوتن از استادان امریکایی از نزد طالبان وتبادله زندانیان طالب با این دوتن گفتگو کرده است.

اما حکومت افغانستان تا کنون دراین باره ابراز نظر نکرده وگفته است.

ریاست اجراییه پیش از این گفته بود که خلیل زاد در دیداراش با عبدالله عبدالله درباره کاهش خشونت ها پیش از آتش بس و آغاز گفتگوهای صلح گفتگو کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

سرپرست سفارت امریکا به کابل آمد

21 ساعت قبل

غنی در دیدار با خلیل‌زاد: آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پروسه صلح جدی در نظر گرفته شود

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات صلح است

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

دیدار محب با سفیر غیرنظامی ناتو در کابل؛ آغاز مذاکرات میان افغان‌ها نیاز اساسی صلح است

عقرب ۲۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks