خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

سفارت افغانستان در آستانه به گونه رسمی خواستار همکاری قزاقستان در روند صلح کشور شد

در تاریخ:
دوشنبه ۲۵ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
نصرت تابان- آلماتی قزاقستان
اشتراک گذاری:

سفارت افغانستان در آستانه، پایتخت قزاقستان به گونه رسمی از این کشور خواستار همکاری در بخش گفت‌وگو و روند صلح دولت افغانستان با طالبان شد.

این درخواست سفارت افغانستان در پی دادخواهی دو دانشجوی افغان در رابطه با توجه جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا و قزاقستان به روند صلح کشور مطرح شده است.

به تازگی دو دانشجوی افغان در قزاقستان با نشر ویدیویی در کانال‌های مجازی از میزبانی صلح سوریه در قزاقستان یاد کرده و از نورسلطان نظربایوف، رییس‌جمهوری قزاقستان خواستند که مبتکر مذاکرات صلح افغانستان نیز باشد.

در این ویدیو که شب (دوشنبه، ۱۸ جدی) نشر شد، حفیظ‌الله قادری و صابر رسولی، دو تن از دانش‌جویان افغانستان در قزاقستان گفتند که از سران کشورهای قدرت‌مند جهان؛ به خصوص دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و آقای نظربایوف می‌خواهند که در صلح افغانستان کمک کنند.

به گفته‌ی آن‌ها، آقای نظربایوف به دلیل ابتکار میزبانی در مذاکرات صلح سوریه و موقف کشورش در ریاست جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ میلادی می‌تواند نقش مؤثری در صلح افغانستان ایفا کنند.

دانش‌جویان افغان رهیده ازجنگ در قزاقستان؛ نظربایوف مبتکر مذاکرات صلح افغانستان نیز باش!

در همین حال سفارت افغانستان در آستانه اعلام کرد که دولت افغانستان امیدوار است تا قزاقستان در بازگرداندن صلح و گفت‌وگو با طالبان و طرف‌های جنگ به این کشور کمک کند.

گفته شده که ادامه جنگ و ناآرامی‌ها در افغانستان، و نارامی‌های اخیر در شمال کشور، قزاقستان را نگران کرده است و دولت آستانه به این باور است که ناآرامی و جنگ در افغانستان تاثیرات منفی به کل منطقه آسیای میانه دارد.

همچنان محمد همایون خایری، مستشار سفارت افغانستان در قزاقستان در مصاحبه با شبکه ٢۴ قزاقستان گفته است: ” ما همه می‌دانیم که از طالبان و تروریست های داعش تهدیدهای جدی در منطقه وجود دارد به خصوص در شمال افغانستان احساس می‌شود، این وضعیت در منطقه و در جهان نگران کننده است.”

آقای همایون همچنان اصافه کرد سازمان ملل و کشور های همکار صلح افغانستان باید کانال های پیشتبانی برای تروریست ها را از بین بیرید.

بر اساس گزارش رسانه‌های قزاقستان، این کشور در مورد وضعیت جاری در افغانستان نگران است و قصد دارد پیش نویس یک قطعنامه ویژه در مورد آسیای مرکزی و افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد.

همچنان دولت قزاقستان اعلام کرده است آستانه امیدوار است به بحران نارامی در افغانستان کمک کرده بتواند.

ابتکار این دو دانشجوی افغان از بهر آن به گونه گسترده بازتاب یافت که قزاقستان در اول ماه جاری میلادی ریاست جلسات شورای امنیت سازمان ملل متحد را به عهده گرفت.

این دو دانشجوی افغان در این ویدیو با اشاره به دشواری‌های زندگی در جنگ می‌گویند که آن‌ها به گونه‌ی تصادفی از جنگ افغانستان جان سالم به‌در کرده‌اند.

در همین حال یکی از رسانه‌های قزاقستان در واکنش به نشر این ویدیو نوشته بود ” وقتی دیپلومات‌ها ساکت اند صدا از دل جوان جنگ زده بلند می‌شود.”

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نفس تازه دموکراسی در بزرگترین کشور آسیای میانه

جوزا ۱۸, ۱۳۹۸

۲۵ دانشجوی افغانستانی از اکادمی نظامی قره‌غنده قزاقستان فارغ شدند

جوزا ۱۸, ۱۳۹۸

پول‌های قزاقستان به شخصیت‌های تاریخی مردم ترک مزین می‌شود

جوزا ۷, ۱۳۹۸

حضور فعال دانشجویان افغانستان در هفتمین دوره کنفرانس راه ابریشم در قزاقستان

ثور ۱۱, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان