خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

سعادتی: از هم اکنون اجازه نیست رای باطل وارد سیستم شود

در تاریخ:
شنبه ۲۰ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

اسدالله سعادتی معاون دوم عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری هشدار می دهد که آرای که کمیسیون بدون اعتبار به اصل بیومتریک و تفکیک آرای بیومتریک شده و نشده به اسکن اوراق و درج اطلاعات آغاز کرده که تلاش ناکام است.

آقای سعادتی گفت که به کمیسیون انتخابات افغانستان توصیه می‌کند که روند درج اطلاعات را از هم اکنون متوقف کند.

اسدالله سعادتی، معاون دوم عبدالله عبدالله، نامزد رقیب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هشدار داد که روند درج اطلاعات را در سیستم مرکزی متوقف کند.

او گفت که در قدم اول از طریق گفتگو و نشست خواستار توقف این روند است و اگر این برخورد از راه مسالمت‌آمیز جواب نداد، تیم ثبات و همگرایی “از هر گزینه استفاده خواهد کرد تا از رای مردم، شفافیت و مشروعیت روند دفاع کند.”

آقای سعادتی مدعی است که این کار کمیسیون گامی در جهت گذاشتن سنگ بنای یک “تقلب سیستماتیک” است که حلقاتی در داخل کمیسیون آرای تقلبی را وارد سیستم کند.

کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون به سخنان تیم ثبات و همگرای واکنش نشان نداده ولی اعلام کرده که روند ثبت فورم نتایج را در مرکز ملی جمع‌بندی آغاز و تااکنون بیشتر از ۱۴هزار فورم نتایج داخل سیستم شده ‌است.

این کمیسیون افزوده که در این مرکز صدها کارمند در دو نوبت (شیفت) کار می‌کنند تا فورم‌های نتایجی را که مراحل تسلیم‌گیری، کپی‌برداری، بررسی و تصفیه را تمام کرده، در این مرکز ثبت کنند.

این کمیسیون گفته که به منظور تامین شفافیت این کار ناظرین و مشاهدین نیز حضور داشته‌اند. براساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان با پایان این مرحله و انتقال معلومات بیومتریک به سیستم مرکزی دیجیتالی نتایج ابتدایی بعد از تصویب اعضای کمیسیون اعلام می‌شود.

آقای سعادتی گفت که تیم او با کمیسیون انتخابات افغانستان جلسه گذاشته و چندین نامه نوشته که روندی را که در پیش گرفته “روند انحرافی” است، براساس توافق انجام شده میان تمام طرف‌های انتخاباتی، کمیسیون انتخابات و احزاب سیاسی فقط آرای بیومتریک اعتبار دارد و سایر رای‌ها غیرقابل اعتبار است.

او تاکید کرد که به هیج صورت “نه منطقی و نه قابل قبول است که کمیسیون آرای باطل” را وارد سیستم مرکزی کند. به گفته او این روند از دو روز قبل تاکنون در کمیسیون ادامه دارد.

آقای سعادتی تاکید کرد که تلاش‌ها برای اینکه کمیسیون از این کار منصرف شود، ادامه دارد و اگر کمیسیون و حلقاتی در داخل آن، به این “روند انحرافی” ادامه دهند دسته “ثبات و همگرای” در مقابل “تقلب و قانون‌شکنی و هر نوع حرکت مشکوک ایستاد می‌شود.”

او مدعی شد که اوراق فراوانی را مبنی بر انجام تقلب در اختیار دارد که نشان می‌دهد صدها هزار رای تقلبی به صندوق‌ها ریخته شده است.

آقای سعادتی تاکید کرد که نتایج ابتدایی باید براساس نتایج تفکیک شده اعلام شود. او توضیح داد که در محل‌های رای‌گیری که دستگاه بیومتریک میزان مشارکت را صفر نشان می‌دهد، باید تمام رای‌ها باطل شود و در مکان‌های که دستگاه مشارکت ۲۰ نفر را تایید می‌کند ولی در جدول نتایج ۴۰۰ رای درج شده، باید همین ۲۰ رای معتبر و براساس کُد دستگاه بیومتریک نامزدهای آن مشخص شود.

کمیسیون انتخابات میزان مشارکت را دو میلیون و ۶۹۵ هزار و ۸۹۰ نفر اعلام کرده ولی آقای سعادتی تاکید دارد که مشارکت کمتر از آن است و کمیسیون باید میزان مشارکت را نیز براساس رای بیومتریک اعلام می‌کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله امروز امضا می شود

ثور ۲۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

فضل محمود فضلی از سوی رییس جمهورغنی به عنوان رییس اداره امور تعیین شد

حمل ۲۱, ۱۳۹۹

عبدالهادی ارغندیوال به حیث نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه مقرر شده است.

حمل ۱۴, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks