منو
صحت

سرپرست وزارت صحت: ظرفیت خدمات صحی پایین تر از نیازمندی ها است

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

داکتر احمدجواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت عامه می‌گوید که سکتور صحت افغانستان متأسفانه در طول دو دهه‌ی گذشته نتوانسته است به دلیل کیفیت پایین عرضه خدمات صحی، اعتماد لازم را در بین مردم جلب کند.

آقای عثمانی امروز (پنج‌شنبه، ۱۵ جوزا) رسما کارش را به‌عنوان سرپرست وزارت صحت عامه آغاز کرد. او در مراسمی به همین مناسبت همچنان گفت که در شرایط بحران کرونا نیز ظرفیت خدمات صحی به‌خصوص در شفاخانه‌ها به مراتب پایین‌تر از نیازمندی بوده است.

او همچنان گفت که در شرایط بحران کرونا، ضعف رهبری، مدیریت و کیفیت خصوصا از شفاخانه‌های دولتی بیشتر رونما گردیده است. به گفته‌ی او، هم چپن سفیدها «داکتران» که در خط نخست مبارزه با کرونا قرار دارند و هم مریض‌داران که خانواده‌های‌شان با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند، از وضعیت نابسامان به‌ویژه در شفاخانه‌ها به ستوه آمده‌اند.

سرپرست وزارت صحت عامه در عین حال گفت که سکتور صحت افغانستان در دو دهه‌ی گذشته دست‌آوردهای بزرگ و چشم‌گیری نیز داشته است که در سطح منطقه بی‌نظیر است. او از کاهش مرگ‌ومیر کودکان و مادران به‌عنوان نمونه‌ی دست‌آوردهای سکتور صحت در طول دو دهه‌ی گذشته یاد کرد.

از سوی هم، آقای عثمانی گفت که خطوط کاری وزارت صحت عامه در سه بخش از جمله مبارزه با کرونا، اصلاحات در نظام شفاخانه‌ها و اصلاحات در عرضه خدمات صحی ترسیم شده است و او با تیم کاری‌اش تلاش می‌کنند تا آن‌را عملی کنند.

آقای عثمانی افزود که در بخش مبارزه با کرونا طرح‌های عملی‌تر و موثرتر را به فعالیت‌ها و کارهایی که از قبل در این زمینه صورت گرفته، اضافه خواهد کرد تا یک راهکار واضح و جامع از سطح فرد و خانواده در قسمت وقایه و پیش‌گیری ویروس کرونا به میان آید.

او تأکید کرد که مراکز قرنطین و تجریدگاه‌ها باید به مکان‌هایی مبدل شود که مردم با اطمینان خاطر خود را در آنجا قرنطین و از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنند. به گفته‌ی او، به مریضان در شفاخانه‌ها باید خدمات معیاری ارایه شود تا سطح رضایت‌مندی مردم از شفاخانه‌ها بلند برود.

سرپرست وزارت صحت علاوه کرد که در بخش اصلاحات در نظام شفاخانه‌ها نیز گام‌های اساسی برداشته خواهد شد تا مردم شاهد بهبود کیفیت در عرضه خدمات شفاخانه‌ها باشد.

به گفته‌ی آقای عثمانی، عرضه خدمات صحی نیز از نظر ساختاری، کمیت و کیفیت، مدیریت قرارداد و نظارت و ارزیابی به بازنگری و تجدید نظر ضرورت دارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

شمار مجموعی بهبود یافتگان از بیماری کرونا به ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن رسید

سرطان ۱۸, ۱۳۹۹

شمار مجموعی جان باختگان ویروس کرونا در کشور به ۷۴۵ تن رسید

سرطان ۱۰, ۱۳۹۹

افزایش یک و نیم برابری مبتلایان پولیو در کشور

سرطان ۴, ۱۳۹۹

وزارت صحت: تحقیق درباره ادعای قاچاق دستگاه های تنفسی ادامه دارد

سرطان ۴, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان