خبرگزاری بخدی

منو
ویروس کرونا

سروی وزارت صحت عامه: بیش از ۳۱ درصد از جمعیت کشور مصاب به ویروس کرونا شده اند

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

سروی ملی تخمین میزان مصابیت کووید۱۹، در افغانستان نشان می دهد که به گونه مجموعی ۳۱.۵ درصد جمعیت کشور، به ویروس کرونا مصاب شده اند.

احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه که نتایج این سروی را در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، بیان می کرد، افزود: در سروی ملی تخمین میزان مصابیت کووید۱۹ در افغانستان، ۳۴ ولایت کشور به ۹ زون تقسیم شده است که ولایت کابل به تنهایی یک زون را تشکیل می دهد.

براساس این سروی، ۵۳ درصد نفوس کابل، ۴۲.۹ درصد نفوس ولایت های شرقی، ۳۶.۳ درصد نفوس ولایت های مرکزی، ۳۴.۱ درصد نفوس ولایت های غربی، ۳۲.۴ درصد نفوس ولایت های شمالشرقی و۲۱.۱ درصد نفوس نقاط مرکزی کشور، به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

بربنیاد این سروی، ۴۶.۴ درصد اطفال بین ۵-۱۷ سال به ویروس کرونا مصاب شده اند و نشانه بیماری در آنها دیده نشده است، اما ناقل ویروس بوده اند.

سروی نشان می دهد که میزان مصابیت در شهرها نسبت به روستاها بیشتر بوده است و ۴۲.۳ درصد نفوس در شهرها و۳۱.۷ درصد نفوس در روستاها به ویروس کرونا مصاب شده اند.

به گفته عثمانی، بررسی های اخیر وزارت صحت عامه از ولایت ها نشان می دهد که تعداد واقعات مثبت ویروس کرونا در روز های پس از عید قربان، افزایش نیافته است.

او گفت که سیر گسترش ویروس کرونا از ۲۶ جوزا به اینسو، شکل نزولی به خود گرفته و میزان واقعات مثبت از ۶۰ تا ۶۵ درصد در دوماه گذشته، به ۱۵ تا ۲۵ درصد تنزیل یافته است.

سرپرست وزارت صحت عامه از افرادی که تا اکنون مصاب به ویروس کرونا نشده اند در خواست کرد که احتیاط لازم را داشته باشند از ماسک استفاده کنند، فاصله اجتماعی را رعایت نمایند، دست های شان را مکرر بشویند وبه جاهای مزدحم رفت وآمد نداشته باشند.

او تأکید کرد که احتمال مصابیت دوباره افرادی که به ویروس کرونا دچار شده اند وجود دارد وبنا برآن لازم دانسته می شود تا از توصیه های اساسی وزارت صحت عامه به گونه جدی پیروی کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

وزارت صحت: برای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا آمادگی بهتر داریم

سنبله ۲۶, ۱۳۹۹
پولیو فلج اطفال بیماری حاد عفونی است که با نفوذ ویروس آن در سیستم عصبی، منجر به فلج و در برخی موارد باعث مرگ کودکان می شود.

به دنبال شناسایی واقعات جدید مثبت پولیو، وزارت صحت کمپاین تطبیق واکسین را آغاز کرد

سنبله ۲۶, ۱۳۹۹

در جریان هفته شهید ۱۲۵ هزار سی سی خون جمع آوری شده است

سنبله ۲۰, ۱۳۹۹

در یک شبانه روز گذشته ۴ بیمار کرونا در کشور شناسایی شدند

سنبله ۱۰, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان