خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

سرقت، جرایم و زورگویی در پایتخت؛ مسوولان امنیتی فاسد برای برخی اعضای مجلس نمایندگان خط سرخ است

در تاریخ:
یکشنبه ۲۷ میزان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

در این اواخر پایتخت کشور گواه رویدادهای قتل، سرقت، جرایم جنایی و زورگویی بوده و این موارد به گونه‌ای افزایش را نسبت به هر زمانی دیگیری در سطح شهر نشان می‌دهد. اگر افزایش نیافته است، پس نسبت به زمان های گذشته بازتاب بیشتری در میان مردم و کاربران شبکه های اجتماعی در کشور پیدا کرده و نشان می‌دهد که کاسه صبر مردم از تحمل این وضعیت لبریز شده و صدا بلند کرده‌اند.

نارضایتی شهروندان پایتخت از تامین امنیت، جلوگیری از جرایم و عملکرد مسوولان امنیتی همواره بیان شده است اما در این اواخر شاهد یک نوع دوری میان مردم و مسوولان حوزه های امنیتی و بی اعتمادی میان آنان بوده‌ایم. شماری از اعضای مجلس نمایندگان کشور به این باور استند که مسوولان امنیتی در فساد دخیل اند و توجهی به وضعیت مردم ندارند.

بلقیس روشن، عضو مجلس نمایندگان کشور در مورد علت افزایش جرم هایی جنایی، سرقت و زورگویی در پایتخت می‌گوید که آمرین حوزه‌های امنیتی شهر کابل براساس روابط سیاسی، تنظیمی و در بدل پرداخت رشوه مقرر می‌شوند و سپس به جای انجام درست وظایف شان، مصروف باج گیری از گروه های مجرم استند.

خانم روشن همچنان می‌گوید که شماری از اعضای مجلس نمایندگان کشور در تقرری آمرین حوزه های پولیس دست دارند و از آنان حمایت می‌کنند. بانو روشن افزود: ” بیشترین اعضای مجلس نمایندگان از چهره‌های فاسد در کابل و ولایات حمایت می‌کنند، اگر مردم صدا بلند کنند که این شخص فاسد است و او را نمی‌خواهیم، چند وکیل پارلمان می‌گویند همین شخص برای ما خط سرخ است.”

بانو روشن افزود: ” اکثریت اعضای مجلس نمایندگان هم با تاسف با گروپ های سودآور شامل فساد اداری، مواد مخدر و پولیس ارتباط دارند به خصوص در شرایطی که قرار است نامزد وزرای کابینه برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان بیایند، بیشتر اعضای مجلس در این فرصت مناسب در بدل دادن رای اعتماد افراد مورد علاقه خود را در بخش های مختلف به ویژه در بخش های امنیتی جابجا می کنند.”

به گفته بانو روشن، وزیر امور داخله در تعیین قوماندانان و آمرین حوزه ها هیچ نقشی ندارد و تمامی این پست ها به افراد تقسیم شده است.

این عضو مجلس نمایندگان از برنامه ” میثاق امنیتی” وزارت داخله انتقاد کرده می‎‌گوید: ” برنامه میثاق امنیتی خود یک برنامه تشویقی برای اجرای جرم است، در این برنامه مجرمان و دزدان همگی زیر نام برنامه میثاق امنیتی سلاح دریافت می کنند و برای خود نقاب بدست می آورند تا بهتر بتوانند به اهداف و چپاولگری خود برسند اما قربان اصلی مردم استند که بخاطر یک مبایل و پول نقد در کوچه های پایتخت سلاخی می شوند.”

خانم روشن همچنان افزود که افراد مسلح غیرمسوول و قوماندان‌های جهادی که در سطح شهر کابل دست بالا دارند، از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و ملیشه های خود را بیشتر می‌کنند.

در همین حال غفارخان، دیگر عضو مجلس نمایندگان کشور می‌گوید که مسوولان امنیتی شهر کابل به شکل درست نتوانسته اند که وظایف شان‌را انجام دهند و عملکرد شان به هیچ وجه برای مردم و نمایندگان قابل قبول نیست.

به گفته او: ” پرسونل حوزه های امنیتی بجای اینکه تامین امنیت کنند و از جرایم جلوگیری کنند، به کارهایی مصروف استند که نامشروع و فساد است و براساس غرایض شخصی شان آن را انجام می دهند به همین دلیل ما و مردم کابل مطلق از این کار پولیس ناراضی هستیم.”

دست‌های کلان در عقب افزایش جرایم، سرقت و زورگویی در پایتخت

جنرال عتیق الله امرخیل، نظامی پیشین کشور می‌گوید مهمترین عامل افزایش جرایم و زورگویی در سطح شهر کابل این است که برخی افراد قدرت طلب برای رسیدن به اهداف خود با استفاده از گروپ های جنایتکار در سطح شهر بی نظمی و هراس ایجاد می‌کنند.

آقای امرخیل می‌گوید: ” شما اینطور ساده فکر نکنید که چند جوان با گرفتن تنفگچه و چاقو دست به سرقت، قتل های هدفمند و جنایت می زنند، بلکه در عقب این کار دست های کلان دخیل است و ریشه اصلی در داخل حکومت و در داخل مخالفان حکومت است.”

آقای امرخیل از ناتوانی مسوولان امنیتی در مقابل مجرمان و زورگویان و نیز از وجود تعصبات سمتی و ترحم به مجرمان خودی انتقاد کرده می‌گوید: ” همین موضوع که شخص وزیر داخله به آمرین حوزه های امنیتی گفته در صورت بازداشت دزدان و مجرمان او را مستقیم به قوماندانی بفرستید تا زندانی شوند، به حوزه امنیتی نبرید که افراد و واسطه برای رهایی آنان وارد عمل می شوند، این صحبت وزیر داخله به گونه واضح می رساند که افراد و چهره های کلان در حمایت از دزدان و مجرمان قرار دارند که وزارت داخله هم در مقابل شان عاجز است.”

امرخیل افزود: دوم اینکه در تمام بخش‌های وزارت امور داخله و امنیت ملی افراد مسلکی وجود ندارد، تمامی مسوولان امنیتی افراد نصب شده استند و زمانی که این افراد نصب می شوند پس اهداف خود و یا گروه خود را پیش می برد و به اراده خود نیستند و به کسانی که او را حمایت کرده اند، باج دهنده و پاسخگو استند.

به گفته این نظامی بازنشسته کشور، برای این مسوولان امنیتی فساد بالاتر از وظیفه است، و این نیت باعث عملکرد ضعیف شده و خود به خود فضای هرج و مرج به وجود می‌آید.

همکاری پولیس حوزه ۱۱ امنیتی با زورگویان و افراد مسلح غیرمسوول

باشندگان حوزه یازدهم شهرکابل از رفتار پولیس در این منطقه شکایت دارند و می گویند که پولیس بجای تامین امنیت برای باشندگان با افراد مسلح غیر مسوول و زورگویان همکاری می‌کند.

این در حالی است که حوالی ساعت “۵ عصر” روز (پنجشنبه ۱۷ میزان) در چهارراهی قلعه نجارها در خیرخانه  از مربوطات حوزه یازدهم امنیتی پولیس کابل یک فرد مسلح غیر مسوول با شلیک هوایی و توقف موترها باعث وحشت و هرج مرج شد.

شاهدان عینی به خبرگزاری بخدی گفتند که این فرد مسلح موترها را توقف داده و با شلیک‌ هوایی  مردم را تهدید کرده و شیشه چند موتر را شکسته است.

یکی از شاهدان عینی که نخواست نامی از او ذکر شود به خبرگزاری بخدی گفت که عامل تیراندازی روز پنجشنبه شخصی به نام “حاجی دل آغا” مالک تانک تیل شمال پنجشیر در ساحه حوزه ۱۱ است.

به گفته این شاهد عینی حاجی دل آغا پس از تیراندازی و تهدید مردم از سوی حوزه ۱۱ پولیس بازداشت شده اما پس از ساعتی آزاد شده است.

تهدید رسانه به جای پاسخگویی

خبرگزاری بخدی پس از شکایت باشندگان مربوطات حوزه یازدهم امنیتی کابل از حضور افراد مسلح غیرمسوول و زورگویی در این ساحه و به گونه مشخص در مورد چگونگی بازداشت و رهایی ” حاجی دل آغا” خواست با آمر حوزه یازدهم صحبت کند، اما آقای آمر حوزه یازدهم پولیس کابل به جای پاسخگویی در این مورد، صاحب امتیاز خبرگزاری بخدی را تهدید کرده است.

سالم وحدت، صاحب امتیاز خبرگزاری بخدی گفت که در جریان کار این گزارش، آمر حوزه یازدهم پولیس کابل برای جلوگیری از انتشار آن پیام هشدار فرستاده است.

پولیس با مردم نزدیک شود

فریدون عبیدی، رییس پیشین تحقیقات جنایی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید نیاز که رهبری وزارت امور داخله و قوماندانی امنیه کابل در همکاری نزدیک با رسانه ها و جامعه مدنی روی علل و انگیزه های افزایش جرایم و بازتاب گسترده موارد فساد پولیس کار کنند و نیز دلیل دوری مردم از پولیس را پیدا کنند و مردم را به خود نزدیک بسازند.

عبیدی افزود: ” از تجربه خود می گویم اگر مردم با پولیس نزدیک باشد در کشف جرایم و شناسایی مجرمان کمک بسیاری به پولیس خواهند کرد.”

تلاش ها به هدف تغییر مثبت جریان دارد

در همین حال فردوس فرامرز، سخنگوی قوماندانی امنیه کابل می‌گوید که پولیس نمی تواند با مجرمان و زورگویان همسویی داشته باشند و “افرادی که با زورگویان و مجرمان هم دست باشند پولیس گفته نمی شوند.”

آقای فرامرز می گوید که تلاش ها به هدف تغییر وضعیت امنیتی کابل به سمت مثبت جریان دارد.

این در حالی است که امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری کشور اعلام کرد که از امروز شنبه وضعیت امنیتی پایتخت را مدیریت خواهد کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

بازداشت هفت تن در پیوند به قاچاق مواد مخدر از پنج ولایت

جدی ۱۶, ۱۳۹۹

اندرابی: هر مسوولی که در آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد غفلت کند برکنار می شود

جدی ۱۶, ۱۳۹۹

بازداشت ۱۹ تن در پیوند به انجام جرایم جنایی توسط پولیس کابل

جدی ۱۵, ۱۳۹۹

بازداشت ۱۱ تن قاچاقچی و فروشنده مواد مخدر در کابل

جدی ۱۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان