خبرگزاری بخدی

منو
اخبار داخلی

سال ۲۰۱۷ میلادی؛ با کشته‌شدن ۲۰ خبرنگار خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در افغانستان

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۱ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

کمیته‌‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۲۱ جدی) در کابل با نشر گزارشی اعلام کرد که سال گذشته‌ی میلادی با کشته‌شدن ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی، خونین‌ترین سال برای خبرنگاران در کشور بوده‌است.

نجیب شریفی، رییس کمیته‌‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان حین ارایه جزئیات گزارش این کمیته به خبرنگاران گفت که در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۶۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی دیگر زخمی شده‌اند.

او با اشاره به افزایش ۶۷ درصدی افزایش خشونت در سال گذشته‌ی میلادی در نسبت به سال ۲۰۱۶، افزود که در این سال، کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان ۱۶۹ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان را ثبت کرده‌است.

به گفته‌ی آقای شریفی، از جمله‌ی مجموعی این موارد، ۸۱ مورد قتل و زخمی، ۲۳ مورد لت‌و کوب، ۳۲ مورد توهین و بدرفتاری، شش مورد اخراج، ۱۵ مورد تهدید و ۱۲ مورد بازداشت بوده‌است.

این درحالی است که بر اساس آمار این کمیته در جریان سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۰۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده‌است.

از سویی، او در این نشست افزایش این آمار را برای فعالیت رسانه‌یی در کشور نگران‌کننده خواند و گفت که مسوول ۵۱ درصد این کشتارها و زخمی‌کردن‌ها گروه‌های داعش و طالبان اند.

نجیب شریفی هم‌چنان افزود که بر اساس گزارش کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان، گروه داعش مسوول ۱۸ مورد و گروه طالبان مسوول دو مورد قتل خبرنگاران می‌باشند.

هم‌چنان بر بنیاد این گزارش، ۳۴ در صد موارد این خشونت‌ها از سوی افراد دولتی صورت گرفته‌است.

به گفته‌ی آقای شریفی، گروه‌های داعش و طالبان بیش‌تر مسوول قتل و مجروحیت خبرنگاران اند و دولت هم بیش‌تر مسوول بازداشت، تهدید و لت‌و کوب خبرنگاران است.

رییس کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان در این نشست، موجودیت فرهنگ معافیت، حملات مستقیم گروه‌های ترویستی؛ به ویژه داعش بر رسانه‌ها و خبرنگاران، گسترش ناامنی و بی‌ثباتی را سه عامل اساسیِ تداوم خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها خواند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks