خبرگزاری بخدی

منو
صلح

سازمان همکاری های اسلامی خواستار آتش بس فوری در افغانستان شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته است که خشونت‌ها را کاهش داده و با اعلام آتش‌بس فوری، برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی تلاش کنند. این سازمان، گفت‌وگو را تنها راهی برای دست‌یابی به صلح و سازش در افغانستان دانسته است.

در اعلامیه‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی که روز گذشته (سه‌شنبه، ۶ عقرب) منتشر شده، آمده است که دبیرکل این سازمان از ادامه‌ی خشونت و کشتار غیرنظامیان به‌شمول زنان و کودکان در افغانستان ابراز تأسف کرده است.

یوسف بن احمد العثیمین، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی در این اعلامیه به ابتکارات و تلاش‌های این سازمان برای تأمین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اشاره کرده است.

افزون بر این، او قطع‌نامه‌های تصویب شده در نشست‌های اسلامی و شورای وزیران خارجه و همچنان بیانیه‌ی کنفرانس بین‌المللی علما در مکه را که خواستار گفت‌وگو و صلح براساس ارزش‌های اسلامی در افغانستان شده بودند، بااهمیت خوانده است.

در همین حال، ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان از این خواست دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال کرده است.

سازمان همکاری‌های اسلامی در تاریخ ۱۵ ماه سرطان سال جاری نیز از تمام طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته بود که خشونت را کاهش داده و تلاش‌های‌شان را روی صلح متمرکز کنند.

از سوی هم، اخیرا گروهی از عالمان دین در افغانستان نیز جنگ جاری در کشور را حرام و ناروا خوانده و از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواستند که جنگ را متوقف و صلح را بپذیرند.

دو روز پیش عالمان و مفتی‌های جمهوری بنگلادیش نیز در نشستی زیر عنوان «دعوت به‌سوی صلح در افغانستان»، جنگ جاری در افغانستان را حرام خوانده و از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته شده بودند که به صدای اکثریت مطلق مردم لبیک گفته آتش‌بس فوری و دایمی اعلام کنند.

این همه درحالی است که با گذشت حدود یک‌ونیم ماه از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، هیچ پیشرفتی در این زمینه صورت نگرفته و هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

همزمان با این، خشونت‌ها و حملات گسترده‌ی طالبان در سراسر کشور افزایش یافته است. در جریان درگیری‌ها در روزهای اخیر، در کنار نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان، به غیرنظامیان نیز تلفات سنگین وارد شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: اجرای تعزیرات سازمان ملل برای موفقیت مذاکرات با طالبان مهم است

قوس ۱, ۱۳۹۹

وزیر خارجه امریکا امروز با هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه دیدار می کند

قوس ۱, ۱۳۹۹

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با عبدالله: از مذاکرات صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹

طالبان: دولت آینده امریکا باید متوجه اشخاص و جهت های که خواهان ادامه جنگ استند باشد

عقرب ۲۰, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان