خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

سازمان داکتران بدون مرز؛ پایان فعالیت هایش در شفاخانه صد بستر دشت برچی را اعلام کرد

در تاریخ:
دوشنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

به دنبال حمله‌ی ماه گذشته بر شفاخانه صدبستر دشت برچی واقع در غرب شهر کابل، اکنون سازمان داکتران بدون مرز پایان فعالیت‌هایش در این شفاخانه را اعلام کرده و از بخش ولادی شفاخانه بیرون شده است.

در اعلامیه‌ی سازمان داکتران بدون مرز که امروز (دوشنبه، ۲۶ جوزا) منتشر شده، آمده است که این تصمیم «ضروری» اما دردناک را پس از آن گرفته است که هیچ اطلاعی در مورد عاملان یا انگیزه‌ی حمله به‌دست نیاورده است.

به گفته‌ی این سازمان، مادران، نوزادان و کارمندان صحی هدف اصلی این حمله بوده و ممکن است در آینده نیز حملات مشابه تکرار شود.

در اعلامیه آمده است: «یک ماه پس از این حمله که همه ما را در شوک قرار داده است، بسیار اندک می‌دانیم: مسئولیت این حمله را هیچ کسی به عهده نگرفته است، مقامات افغان طالبان – امارت اسلامی افغانستان – را مقصر دانستند که آنها این اتهام را رد و محکوم کردند در حالی که نمایندگان دولت‌های خارجی علناً گروه‌های افراطی مانند دولت اسلامی شاخه خراسان را انگشت نشان کردند.»

داکتران بدون مرز گفته‌اند در حالی که آنها نمی‌دانند چه کسی مسئول این حمله بود، اما به اندازه‌ی کافی درک می‌توانند که این زایشگاه مستقیماً مورد حمله‌ی «مخرب و بیهوده» به هدف قتل و ترور بیماران، کارمندان صحی و فعالیت‌های بشردوستانه‌ی آنها بوده است.

در اعلامیه‌ی سازمان داکتران بدون مرز همچنان آمده است: «این حمله را نمی‌توان به عنوان یک حادثه‌ی غم‌انگیر و منزوی پشت سر گذاشت. جمعیت هزاره که در آن منطقه [دشت برچی] زندگی می‌کنند، مکرراً مورد هدف چنین حملات قرار گرفته‌اند. این چنین حملات بالای سازمان‌‌های مختلف امداد‌رسان صورت گرفته است.»

تیری الفورت دوفیرجر، رییس عمومی سازمان بین‌المللی بشردوستانه گفته است: «ما می‌دانستیم که با حضور خود در دشت برچی، خود را به خطر می‌اندازیم، اما باور نمی‌کردیم که کسی از آسیب‌پذیری مطلق زنان که در حالت زایمان بودند برای از بین بردن آنها و نوزادان‌شان استفاده کند.»

او همچنان گفته است که دیوارهای بلند و درهای ضخیم مانع وقوع چنین حملات غیرقابل باور نمی‌شود و ماندن سازمان داکتران بدون مرز در دشت برچی به معنای آن است که «از دست دادن جان انسان به‌عنوان پارامتر یا دفاع فعالیت‌های ما طلقی می‌شود و این غیر‌قابل تصور است».

سازمان داکتران بدون مرز در عین حال گفته است که این تصمیم را به مقام‌های ملی صحی و دیگر شرکایش ابلاغ کرده است. این سازمان در حالی که شرایط امنیتی را دلیل مجبور شدن به خروج از دشت برچی عنوان کرده، در عین حال گفته است که این یک تصمیم ضروری اما دردناک بوده است.

این سازمان در ادامه همچنان گفته است که به دنبال راه‌های مختلف برای فراهم کردن کمک‌های مناسب برای خانواده‌های مریضانی است که در زایشگاه دشت برچی کشته شده‌اند.

در بیست‌وسوم ثور سال جاری سه مهاجم مسلح بر شفاخانه ملی صدبستر دشت برچی حمله کردند. این حمله پس از حدود چهارونیم ساعت با ازپادرآمدن مهاجمان پایان یافت. دو روز پس از حمله، سازمان داکتران بدون مرز فعالیت طبی خود را در این شفاخانه به حالت تعلیق درآورد.

وزارت صحت عامه‌ی کشور اعلام کرد که در این حمله ۲۴ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. سازمان داکتران بدون مرز نیز گفته است که در این حمله ۲۵ نفر از جمله ۱۶ مادر، یک قابله و دو کودک دیگر کشته شده‌اند.

مسئولیت این رویداد را هیچ گروهی به عهده نگرفت. دولت افغانستان مکررا طالبان را مسئول این حمله دانست، اما گروه طالبان در اعلامیه‌ای دست‌داشتن جنگ‌جویانش در این حمله را رد کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

نامه‌ی تمنا جهش به رییس جمهورغنی

ثور ۲۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل