خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
صلح

استقبال زنان قندوز از صلح؛ صلح مهمتر از انتقام است

در تاریخ:
یکشنبه ۲۴ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
صبور قیومی-کابل
اشتراک گذاری:

یوناما برنامه ای را تحت عنوان دروازه به دروازه که در شمال شرق کشور از سوی شبکه زنان برگزار شده بود، فراهم کرد. که در این برنامه خواست های زنان در مورد صلح در قندوز شنیده شد-صدا و خواست های صد ها زن افغان بدون اینکه نیاز داشته باشند تا خانه های شان را ترک کنند و یا به انترنت دسترسی داشته باشند، درمورد صلح شنیده شد.

این فرصت از طریق برنامه دروازه  به دروازه که در شمال شرق کشور از سوی شبکه زنان افغان با حمایت یوناما برگزار شده بود، فراهم گردید.

فعالین زن دروازه خانه های قندوز را به صدا در آوردند و از اقوام، همسایه ها و هم محله ای های خود این دو سوال را پرسیدند. پروسه صلح برای شما چه معنی دارد؟ شما نقش خود را در آن چگونه می بینید ؟ نظریات ارائه شده بعدا در سطح ملی به شبکه زنان افغان ارائه گردید و یوناما در کابل آن را با زنان اعضای تیم مذاکرات صلح افغانستان به اشتراک خواهد گذاشت.

شبکه زنان افغان در قندوز نظریات را با جامعه مدنی ولایتی و نهادهای مدافع حقوق بشر به اشتراک گذاشت، زمستان امسال، فعالیت هایی که به حمایت ملل متحد برگزار شده بود به بیش از ۱۵۰۰ زن و بیشتر زنانی که دسترسی کمتر و یا هیچ دسترسی به رسانه ها و جهان بیرون از خانه هایشان نداشته اند، رسیده است.

مرضیه رستمی، کمپاینر و رئیس شبکه زنان افغان در قندوز، گفت که هدف از این برنامه ارتباط برقرار کردن با زنانی بود که به دلیل ماهیت سبک زندگی شان در خانه، دسترسی محدود و یا هیچ دسترسی به دنیای خارج نداشتند.

مرضیه رستمی گفت: “ما از آنها در مورد نگرانی هایشان، نظریات شان و پیشنهادات شان در مورد مذاکرات جاری صلح افغانستان شنیدیم.

چیزی که به ما انگیزه داد، عقیده قوی ما در مورد این بود که گفتگوها و در نهایت توافق نامه نهایی، باید نظریات تمام افغان را منعکس نماید

بسیاری از زنان مصاحبه کننده گفتند که این اولین باری بود که ز آنها در مورد یک موضوع مهم ملی نظریات شان پرسیده شده. است

پاسخ دهندگان در مورد ارائه نام هایشان حق انتخاب داشتند. نسیمه خانم خانه از ناحیه دوم قندوز پیام ساده ای داشت: “ما صلح می خواهیم. مذاکره کنندگان باید به پایان دادن به جنگ به توافق برسند تا ما بتوانیم در صلح زندگی کنیم.

شریفه یکی دیگر از زنان گفت: “صحبت در مورد صلح در حال کشتن یکدیگر، بی فایده است. بدون پایان دادن به خشونت و یک آتش بس، صحب در مورد صلح بیهوده است.

برای مریم، زن بیوه ای که شوهر و فرزندانش از سوی طالبان کشته شده اند، صلح مهمتر از انتقام است. وی گفت: “اگر طالبان صلح را قبول کنند و خشونت را متوقف کنند، من آماده خواهم بود تا آنها را ببخشم و به دنبال انتقام شهادت شوهر و فرزندانم نخواهم بود.

شمار زیادی از مصاحبه شوندگان نیز نظر مشابهی داشتند و گفتند که حاضر هستند در ازای صلح و انکشاف پایدار، آنها را ببخشند.

شمار زیادی در سراسر افغانستان ابراز امیدواری نمودند که برای پایان دادن به دهه ها جنگ توافقی صورت خواهد گرفت. با این حال شمار زیادی از افغان ها همچنان در مورد تنوع و شمولیت گسترده تر در گفتگوهای صلح ابراز نگرانی نمودند. زنان و جوانان نگران هستند که نمایندگی کمرنگ شان در مذاکرات بر حقوق آنها و توافق نامه نهایی تاثیر خواهد گذاشت.

یوناما از مشارکت و رهبری زنان در تمام عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زندگی به شمول مذاکرات صلح حمایت می نماید.

دفتر ساحوی یوناما در قندوز در همکاری با شبکه زنان افغان کمپاینی را که بخشی از تلاش های ملی برای شمولیت نظریات متفاوت در گفتگوها و پروسه صلح است، راه اندازی نموده است.

این کمپاین بر زنانی که به دلایل مختلف چون زندگی کردن به دور از مراکز شهرها به کنار زده شده اند و یا به دلیل نبود نورم های تعلیمی و اجتماعی به حاشیه رانده شده اند، تمرکز نموده است.

کمپاین از سوی همکاران رسانه ای چون تلویزیون اورانوس و رادیو قندوز به شمول رسانه ای اجتماعی این شبکه ها و صدای زنان به بیش از ۲۰۰ هزار مخاطب رسیده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

یوناما در واکنش به حمله بر ماین‌روبان: طرف‌های درگیر مسوولیت محافظت از بشردوستان را باید داشته باشند

جوزا ۲۰, ۱۴۰۰

یوناما: ۲۳ غیر نظامی در یک هفته اخیر در ۶ ولایت کشته شدند

جوزا ۱۲, ۱۴۰۰

۷ جنگجوی طالب در قندوز کشته شدند

حمل ۷, ۱۴۰۰

یوناما : بخشی از ماموریت ما حمایت از حقوق زنان است

حوت ۱۴, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل