خبرگزاری بخدی

منو
صلح

زلمی خلیل‌زاد: در گفت‌وگو با طالبان در قطر پیشرفت عالی داشته ایم

در تاریخ:
سه شنبه ۱۵ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که در هشتمین دور گفت‌وگو با طالبان در قطر، به “پیشرفت‌های عالی” دست یافته‌است.

آقای خلیل‌زاد در یک پیام توییتری نگاشته‌است: ” به ادامهٔ پیشرفت های عالی هفتهٔ گذشته در کابل، چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز بر روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق بالقوه با طالبان، که زمینهٔ خروج مشروط عساکر را فراهم خواهد ساخت، صرف نموده ام. ما پیشرفت عالی داشته ایم.”

او می‌افزاید که در چند روز گذشته در دوحه روی تکمیل یک توافق با طالبان متمرکز بوده‌است و توافق امریکا با طالبان در نتیجه گفتگوهای دوحه، خروج وابسته به شرایط افغانستان را فراهم خواهد ساخت.

آقای خلیلزاد همچنان گفته که از دوحه به هند می‌رود تا با مقام‌های هندی روی ایجاد اجماع بین المللی برای روند صلح افغانستان گفتگو کند.

نماینده ویژه امریکا گفته که تیم گفتگو کننده اش در دوحه است و گفتگو روی مسایل تخنیکی را با تیم گفتگوکننده طالبان ادامه خواهد داد تا روی چهار بخش توافق‌نامه، یعنی خروج نیروها، آتش‌بس، تضمین‌های ضد هراس‌افگنی طالبان و گفتگوهای میان افغانان، توافق به‎دست آید.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک نشست خبری در زیلاند نو می‌گوید که رسیدن به توافق صلح افغانستان نسبت به هر زمان دیگر نزدیک تر شده‌است.

آقای استولتنبرگ افزود که اکنون یک “فرصت واقعی” برای صلح در افغانستان پس از گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر، دیده می‌شود.

این در حالی است که صحبت از پیشرفت های مذاکرات صلح با طالبان، پیکارهای انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری کشور را به حاشیه برده و تمرکز سیاسیون را به خود جلب کرده است.

گزارش هایی وجود دارد که مسوده توافق‌نامه امریکا با طالبان آماده شده و در روزهای آینده نهایی خواهد و قرار است به تاریخ ۱۳ اگوست ماه جاری میلادی ( تا یک هفته دیگر) این توافق‌نامه به امضا برسد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

۱۷ جنگجوی طالب در تخار کشته شدند

جدی ۱۰, ۱۳۹۸

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

قوس ۲۴, ۱۳۹۸

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

غنی در دیدار با خلیل‌زاد: آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پروسه صلح جدی در نظر گرفته شود

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks