خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رییس شورای عالی صلح: صلح عزتمندانه یک طرفه نیست

در تاریخ:
پنج شنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح کشور در مراسم تجلیل از روز جهانی صلح در کابل گفت که این شورا از موضع بی طرفانه می گوید که صلح عزتمندانه هیچگاه یک طرفه نیست.

شورای عالی صلح از ۲۱ سپتامبر ( روز جهانی صلح) امروز (پنج‌شنبه) طی مراسمی در کابل تجلیل کرد، در این مراسم اعضای شورای عالی صلح، عبدالله عبدالله رییس اجرایی، شماری از اعضای کابینه و شورای ملی حضور داشتند.

رییس شورای عالی صلح در این مراسم بیان داشت که در جنگ افغانستان نه حکومت پیروز خواهد شد و نه مخالفان مسلح دولت، بلکه تنها راه جنگ در افغانستان تفاهم و صلح می باشد.

آقای خلیلی ضمن دعوت از مخالفان مسلح دولت به روند صلح، تأکید کرد که دولت به دیدگاه مخالفان مسلح احترام می گذارد و خواهان تسلیمی و ذلت آن ها نیست.

رییس شورای عالی صلح گفت: “مصالحه داد و ستد است؛ باید چیزی بدهیم و چیزی باید بگیریم.”

آقای خلیلی صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را به عنوان یک نمونه خوب یاد کرده، تأکید کرد که در مصالحه باید هر دو طرف عزتمندانه زندگی کنند و در صلح احساس عزتمندی داشته باشند.

رییس شورای عالی صلح ضعف ها را در این شورا ‍پذیرفت و گفت که شورای عالی صلح بدون اهمیت به پروپاگندا به گونه جدی به کارش ادامه خواهد داد.

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در این مراسم گفت که راه حل خاتمه جنگ در افغانستان راه حل سیاسی می باشد و تأکید کرد که حکومت باورمند نیست که جنگ را با جنگ پاسخ دهد.

او افزود: ” زمانی که جنگ در کشور ضرورت باشد، حکومت در دفاع قرار می گیرد و قربانی می دهد.”

رییس اجرایی حکومت هم‌چنان صلح با حزب اسلامی را یک دستاورد خواند و گفت که باورها به صلح باید تقویت شود.

به گفته آقای عبدالله، برای برقراری صلح در افغانستان باید شرایط داخلی، منطقوی و بین المللی تأمین شود و در شرایط داخلی هم باید تفاهم همگانی میان همه جریان های سیاسی ایجاد شود.

در همین حال فضل هادی مسلم یار، رییس مجلس سنا در این مراسم گفت که باید اختلافات سیاسی موجود در درون نظام نیز رفع شود. او از شورای عالی صلح خواست که توجه شان را نه تنها به طالبان، بلکه باید به مسایل داخلی نیز در نظر گیرد.

شورای عالی صلح افغانستان در سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرد و دستاورد این شورا از شروع فعالیت تا کنون  فقط توافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بوده است که با ریاست محمدکریم خلیلی به انجام رسید.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: جواب کشتن کشتن نیست

حوت ۲, ۱۳۹۶

خلیلی: شورای صلح تا سه ماه دیگر شیوه‌ی ارتباط با مخالفان را مشخص می‌کند

قوس ۱۵, ۱۳۹۶

تاکید اتحادیه اروپا بر ادامه حمایت‌اش از روند صلح افغانستان

عقرب ۴, ۱۳۹۶

خلیلی: برای تامین صلح در کشور باید اجماع ملی به وجود آید

میزان ۲۷, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks