خبرگزاری بخدی

منو
صلح

رییس جمهور غنی، فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را صادر کرد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمد ظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

صیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که این فرمان به مناسبت «آغاز و انجام مذاکرات صلح بین جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان» امضا شده است.

رهایی پنج هزار زندانی بخشی از موافقت‌نامه‌ی صلح امریکا و گروه طالبان بود، اما محمداشرف غنی پیش‌تر با آن مخالفت کرده بود.

با این حال او یک روز پس از مراسم تحلیف‌اش فرمان رهایی پنج هزار زندانی طالبان را صادر کرده است.

طبق اعلام صدیق صدیقی، در ماده دوم فرمان محمداشرف غنی آمده است که «عفو مجازات و رهایی تعداد (۱۵۰۰) یک هزار و پنج صد تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ ۲۴ حوت سال روان آغاز می‌گردد.»

ماده اول: محبوسین که با استفاده ازین فرمان رها می گردند مکلف به ارایه تعهد کتبی مبنی بر عدم برگشت آنان به صفوف جنگ می باشند.

رهایی محبوسین مندرج این فرمان، بعد از تکمیل پروسه بایومتریک آنان صورت می گیرد.

ماده سوم: بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن محبوس مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به ۳۵۰۰ تن می رسد، مشروط به اینکه سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند.

طبق فرمان غنی، هر روز ۱۰۰ زندانی طالب با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقی‌مانده رها خواهند شد.

هم‌چنان، طبق ماده سوم فرمان، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین‌شده از جانب دولت و گروه طالبان، در هر دو هفته ۵۰۰ زندانی طالبان که مجموع شان به سه هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسد، «مشروط به این‌که سطح خشونت‌ها به طور چشم‌گیر کاهش یابد» رها می‌شوند.

براساس فرمان محمداشرف غنی، زندانیانی که با استفاده ازین فرمان رها می شوند مکلف به ارایه تعهد کتبی مبنی بر عدم برگشت آن‌ها، به صفوف جنگ می‌باشند.

این فرمان د حالی صادر شده است که محمداشرف غنی در گذشته به صورت جدی با آزادی زندانیان طالبان مخالفت کرده بود. او گفته بود که هیچ نوع تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان ندارد و آن را به عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نمی‌پذیرد.

با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در یک رشته توییت با اعلام صدور فرمان غنی در مورد رهایی زندانیان طالبان، از هر دو طرف خواسته است که «فوراً در دوحه، قطر برای گفت‌وگو با هم بنشینند و جزئیات را تنظیم کنند.»

من از هر دو طرف تقاضا می نمایم که فوراً در دوحه، قطر برای گفتگو با هم بنیشینند و جزئیات را تنظیم کنند. دولت افغانستان با این کار توافق نموده است. تطبیق این کار گام عمده ای در روند صلح خواهد بود.

خلیل‌زاد در ادامه افزوده است: «با وجود این نشانه‌های پیش‌رفت، سطح خشونت‌های طالبان هم‌چنان بلند باقی مانده است. ما از طالبان انتظار داریم تا به تعهدات شان عمل کنند تا خشونت کاهش یافته و راه برای آزادی بدون مشکل زندانیان گشوده شود و روند صلح کامیاب شود.»

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شورای امنیت: روند رهایی زندانیان طالب پیچیده فنی و قانونی است و تبلیغات این روند را صدمه می زند

حمل ۹, ۱۳۹۹

سفارت امریکا: آماده ایم مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان را تسهیل بخشیم

حمل ۸, ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا: “اکنون مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر به آتش بس نیاز دارند”

حمل ۸, ۱۳۹۹

هیات مذاکره کننده دولت با طالبان تشکیل شد

حمل ۸, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks