خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رییس جمهورغنی در راس هیات بلند پایه دولتی به اسلام آباد رفت

در تاریخ:
پنج شنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور صبح امروز (پنج‌شنبه، ۶ سرطان) در راس یک هیات بلند پایه مقامات دولتی به اسلام آباد پایتخت پاکستان رفت.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این سفر به دعوت رسمی عمران خانف نخست وزیر پاکستان انجام شده و قرار است دو طرف روی موارد مختلف باهم گفت‌وگو کنند.

در خبرنامه آمده است که رئیس جمهور کشور با مقامات پاکستان در رابطه به اتصال منطقوی، تجارت و ترانزیت، امنیت و صلح بحث های همه جانبه خواهد داشت.

در همین حال هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری با اشاره به این سفر رئیس جمهورغنی به پاکستان، گفت: ” در این سفر روی چهار موضوع تمرکز خواهد شد، نخست اتصال منطقوی، دوم تجارت، ترانزیت و سرمایه گذاری و سوم روی امنیت بحث می شود.”

چخانسوری در ادامه افزود:” موضوع چهارم در مورد صلح است، چون حکومت افغانستان، مردم و جامعه جهانی آماده‌اند که به این بحران چهل ساله نقطه پایان بگذراند، دیده شود سایر کشورهای منطقه بخصوص پاکستان در این زمینه چقدر آمادگی دارد و چگونه همکاری می‌تواند.”

این در حالیست که دور هفتم گفت‌وگوهای زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز با نمایندگان طالبان روز شنبه در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز خواهد شد.

افغانستان و امریکا همواره از اسلام آباد خواسته است تا در روند مذاکرات صلح با طالبان همکاری صادقانه داشته باشد.

روز سه شنبه مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا نیز در کابل در مورد نقش پاکستان در مذاکرات صلح با طالبان تاکید کرده گفت که اسلام آباد باید در این راستا گام‌های عملی بردارد.

از سویی هم، نشستی در مورد صلح افغانستان برای دست یافتن به راه حل بهتر در مذاکرات صلح با طالبان با حضور شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان  به روز (شنبه، ۱ سرطان) در شهرک بوربند ایالت پنجاب پاکستان برگزار شد.

در این نشست از حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، محمد حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و معاون دوم ریاست اجرائیۀ ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و یک نمایندۀ عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز برای اشتراک در این کنفرانس دعوت شده‌بود.

رییس جمهورغنی در حالی به پاکستان سفر کرده که افغانستان در مرحله حساسی سیاسی قرار دارد و مذاکرات صلح نیز پیشرفت های را طی کرده است. اما آقای غنی همواره پاکستان را به مداخله در امور داخلی افغانستان و تخریب مذاکرات صلح متهم کرده است.

آقای غنی پیشتر گفته بود که ” کلید صلح افغانستان” در دست پاکستان است و اگر این کشور بخواهد مذاکرات با طالبان به زودی به صلح می انجامد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

قوس ۲۴, ۱۳۹۸

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

غنی در دیدار با خلیل‌زاد: آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پروسه صلح جدی در نظر گرفته شود

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات صلح است

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks