خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رییس جمهورغنی: بیلانس واردات کلانترین خطر برای آینده افغانستان است

در تاریخ:
شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور می‌گوید که بیلانس واردات بزرگتری خطر برای آینده کشور است و سالانه بیش از سه میلیارد دالر مواد غذایی و ساختمانی وارد می‌شود.

رییس جمهورغنی که قبل از چاشت امروز (شنبه، ۲۷ عقرب) در آغاز مراسم ” چهارمین کنفرانس ملی شهری” در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‌کرد گفت که مواد غذایی و ساختمانی که وارد کشور می‌شود، غیر ضروری است و تامین و تولید آن در داخل کشور نیز امکان پذیر است.

آقای غنی گفت: ” کلانترین خطر برای آینده افغانستان بیلانس واردات است، بیشتر از دو میلیارد دالر مواد غذایی و بیشتر از یک میلیارد دالر مواد ساختمانی وارد می‌کنیم، هیچ کدام این مواد ضرور نیست که از خارج وارد شوند.”

رییس جمهور خطاب به سرمایه گذاران گفت: ” ۲۵ درصد ترجیح را برای تان تعهد کرده ایم، شما سرمایه گذاری کنید، در هر پروژه ملی و هر قرارداد ملی، اولویت برای شما داده می شود.”

به گفته آقای غنی، گفت هنوز شهرهای افغانستان به شمول کابل به گونۀ اساسی عواید خویش را نمی‌دانند و این نیاز به ایجاد اصلاحات دارد.

رییس جمهور در این مراسم بر مدیریت زمین، ایجاد پارک‌های صنعتی و سپردن آن به سکتور خصوصی تأکید کرد و گفت که باید کیفیت ساختمان‌های رهایشی افزایش و قیمت‌ها کاهش یابد.

او همچنان از سرمایه‌گذاران افغان خواست تا در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته آقای غنی، در سه سال آینده ۷۵۰ میلیون دالر در پروژه میثاق شهروندی به مصرف می‌رسد که سبب رشد متوازن در تمام نقاط افغانستان خواهد شد.

غنی در بخش دیگر سخنانش به ایجاد بانک اطلاعات زمینی، جلوگیری از غصب زمین، برنامۀ واضح برای اصلاحات در شهرداری ها و تبدیل شدن ساحات غیرپلانی به ساحات پلانی تأکید کرد.

به گفته آقای غنی، یکی از معیار های تعیین والی ها وقوماندان های امنیه جلوگیری از غصب زمین است.

آقای غنی ضمن سپاسگزاری از وزارت شهرسازی و مسکن به خاطر ایجاد این کنفرانس و راه اندازی یک بحث آزاد گفت که کنفرانس های باید تشریفاتی نباشد.

از سویی هم او به عدم مدیریت درست آب ها اشاره کرده گفت: ” بدترین میراثی که به ما رسیده عدم مدیریت فکری آب شهرهای ما می باشد. کابل به بحران بنیادی آب روبرو است. در سه سال گذشته مطالعات قابل ملاحظه روی مدیریت آب انجام شده و به زودی در کابل شاهد شروع کار بندی خواهید بود که مشکل آب کابل را حل نماید.”

در همین حال سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن در این کنفرانس گفت: ” امروز شهرداری های ما بنام چوروالی یاد نمی شوند، وزارت شهرسازی و مسکن هم که درگذشته وضعیت اش بهتر از شهرداری نبود، اما امروز بهبود یافته است.”

آقای نادری همچنان گفت که سروی قیمت گذاری زمین در شهر کابل تکمیل شده است و پروژه اعمال ۱۰ هزار آپارتمان چین در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

چهارمین کنفرانس ملی شهری زیر عنوان ” پیش به سوی شهرهای پایدار” امروز (شنبه) در ارگ ریاست جمهوری افغانستان با حضور رییس جمهورغنی، مقام‌های بلند رتبه دولتی، نمایندگان سکتورخصوصی و فعالان مدنی آغاز شد و برای دو روز دیگر نیز در دانشگاه پولی تخنیک کابل، ادامه می‌یابد.

سومین کنفرانس ملی شهری به تاریخ ۱۷ و ۱۸ ماه عقرب سال گذشته خورشیدی در کابل برگزار شده بود.

مدیریت منابع آبی، محیط زیست، زلزله و مواد ساختمانی، شهرسازی و مسکن، زیربنا و ترانسپورتیشن، اقتصاد و فرهنگ شهری، حوادث طبیعی و مدیریت بحران از موضوعات مورد بحث چهارمین کنفرانس ملی شهری گفته شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: وزارت تحصیلات عالی باید به گونه‌ی اساسی اصلاح شود

جدی ۲۸, ۱۳۹۶

غنی به طالبان: در مذاکرات صلح بین‌الافغانی جامعه‌ی جهانی را تضمین می‌کنیم

جدی ۲۷, ۱۳۹۶

هشدار غنی به وکیلان؛ ملاقات‌های تان در وزارت‌ها منبعد ثبت و نشر می‌شود

جدی ۱۹, ۱۳۹۶

غنی: افغانستان را در بخش صنعت از کشور واردکننده به صادرکننده تبدیل می‌کنیم

جدی ۱۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks