خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
اقتصادی

ریاست زراعت سمنگان ۹۳ درصد از بودجه انکشافی اش را به مصرف رسانده است

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۷ جدی ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

مسوولان ریاست زراعت سمنگان می گویند که این ریاست توانسته در سال مالی گذشته ۹۳ درصد از بودجه انکشافی اش را به مصرف برساند.

سال مالی گذشته، ۲۲ میلیون و ۲۴۹هزار و ۲۱۳ افغانی بودجه داشت.

این ریاست توانسته است که ۹۳ درصد بودجه‌ اش را در قالب پروژه‌ های مختلف از جمله پروژه  احیا و حفاظت جنگل‌ ها و تنظیم آب‌ ریزه‌ ها، احیای فارم‌ ها و توسعه جنگل‌ داری زراعتی، سرسبزی، ارزش‌ افزایی محصولات نبات طبی هینگ، تنظیم علفچرها و جلوگیری از توسعه صحرا، تهیه و توزیع تخم‌ های اصلاح‌ شده، ساخت مزرعه‌ های نمایشی‌ گندم، سویابین و اصلاح کارگاه  ماشین‌ های تیل‌ کشی به مصرف رسیده است.

مسوولان ریاست زراعت سمنگان می‌ گویند که امسال در قالب طرح پروژه  مدیریت محصولات زراعتی نیز، ۲۵۱ پروژه در سطح ولایت سمنگان به ارزش ۱۲۹ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۴۸۶ افغانی راه‌ اندازی شود. این پروژه‌ ها شامل ساخت ۸۰ ذخیره‌ گاه پیاز، ۱۱۰ ذخیره‌ گاه  کچالو، ۱۱ سردخانه سیب سبزیجات و توزیع ۵۰ دستگاه‌ سولری خشک‌ کننده  میوه و سبزیجات می‌ شوند که حدود ۹۰ درصد کار اجرای این پروژه‌ ها به پیش رفته است.

هم‌ چنین در سال ۱۳۹۹، ۴۰۰ هکتار زمین تخریب شده با پاشیدن تخم هینگ احیا و چهار انجمن نبات طبی هنگ ایجاد شده است. ۱۱۳ گوسفند نیز به منظور حفاظت از ساحات نباتات طبی به اعضای انجمن‌ ها توزیع شده است.

۵۰۲ هکتار چراگاه  نیز که تخریب شده  بود از طریق تخم‌ پاشی احیا و دو دوهزار و ۹۵ مترمکعب بند محافظتی (چکدم)، ۷ ذخیره‌‌ گاه آب ساخته شده است.

یک‌ هزار و ۶۰۰ جریب باغ جدید نیز از طریق پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت ساخته و ۳۴۲ متریک تن تخم اصلاح شده به دهقانان  این ولایت توزیع شده است.

ساختمان ریاست زراعت نیز با هزینه ۱۵ میلیون و ۳۵۰هزار و ۵۵۴ افغانی در شهر ایبک ساخته شده است. پروژه احیا و حفاظت از جنگل‌ ها و تنظیم آب‌ ریزه‌ ها هم به ارزش ۳ میلیون و ۷۳۴هزار افغانی در ولسوالی‌ های حضرت سلطان، فیروز مرکز ایبک تطبیق شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در سال روان ۳۰۰ کشمش خانه و ۱۵۰ ذخیره گاه کچالو در ولایت فاریاب ساخته شده است

جدی ۲۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل