خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

ریاست زراعت بامیان برای رشد زراعت ۷۰۰ میلیون افغانی در سال جاری هزینه کرده است

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۰ جدی ۱۳۹۹
گزارش توسط:
منصور قیومی - کابل
اشتراک گذاری:

عبدالوهاب محمدی رییس زراعت بامیان می گوید که این ریاست در سال جاری حدود ۷۰۰ میلیون افغانی برای رشد زراعت در این ولایت هزینه کرده است.

به گفته محمدی این اداره در سال جاری تحقیقاتی را بالای ۳۸ نوع کچالوی جدید اصلاح‌ شده و ۵۰۰ لاین گندم در فارم تحقیقاتی ملاغلام و معرفی ورایتی‌های      جدید و پرحاصل متناسب به شرایط مارکیت انجادم داده است. هم‌ چنان در این بخش از  ۶۰۰۰و ۵۰۰ دهقانان کم زمین که در بخش کشت و تولید کچالو فعالیت دارند، با توزیع بسته‌های کود کیمیاوی و ارایه‌ خدمات موثر ترویجی از طریق پروژه مصونیت غذای و معیشت خانواده، حمایت صورت گرفته است.

رییس زراعت ولایت بامیان گفت: «در سال جاری در ولایت بامیان از طریق پروژه مدیریت محصولات زراعتی، ۲۹۴ باب ذخیره‌ گاه صفر انرژی کچالو، ۳۹ ذخیره‌ گاه پیاز، ۱۰ باب سردخانه میوه اعمار گردیده و همچنان ۲۱ پایه دستگاه خشک‌ کننده میوه برای باغداران توزیع گردیده است.»

وی افزود که حمایت از زنان‌ زراعت‌ پیشه یکی از اولویت‌ های اساسی وزارت زراعت را تشکیل می‌ دهد و به منظور توانمند اقتصادی زنان در سال جاری مورد حمایت همه‌جانبه قرار گرفته است. به گفته‌ی او، در سال مالی ۹۹ خورشیدی، ۵۰۰ فارم مرغداری برای زنان ساخته و۴۰۰ سبزخانه معیاری احداث شده و همین‌  طور یک  ‌هزار بسته کامل پروسس لبنیات در اختیار زنان زراعت ‌پیشه قرار گرفته است. هم‌ چنین دو هزار راس گوسفند شیری بره‌دار اصلاح شده نیز به زنان در سطح ولایت بامیان توزیع شده است.

ریاست زراعت بامیان می‌ گوید که این اداره ۳۷۳ متریک تن تخم اصلاح‌ شده‌ی گندم برای کشت خزانی به ۹هزار و ۴۴۰  دهقان از طریق برنامه ملی تهیه و توزیع تخم اصلاح‌ شده گندم، پروژه‌ها و موسسات هم ‌کار در سطح ولایت بامیان توزیع نموده است.

در بخش باغ‌ داری این ریاست در سال مالی ۱۳۹۹، یک‌هزار و ۵۷۲ جریب باغ جدید میوه در سطح ولایت از طریق پروژه ملی باغدار و مالداری، پروژه مصونیت غذایی و موساست همکار احداث کرده و هم  ‌چنان برای ایجاد سرسبزی و بهبود معیشت زراعتی، ۵۰ پروژه جنگل‌ داری زراعتی هریک به مساحت سه جریب از طریق سیستم آبیاری سولری تطبیق گردیده است. هم‌چنان این اداره در سال جاری، برای سرسبزی و بهبود محیط‌زیست در حدود ۵۰۰‌هزار نهال اصلاح‌ شده غیرمثمر را در اختیار دهقانان بامیانی قرار داده شده است و همین‌  طور ۲۲۹ هکتار چراگاه و علفچر را با احداث واترشیت و پاشیدن تخم علف کوهی احیا کرده است.

رییس زراعت ولایت بامیان می‌گوید، این ریاست برای این‌ که دهقانان بتوانند برای محصولات خود بازاریابی کنند، مبلغ ۲۱۷ میلیون افغانی قرضه زراعتی از طریق صندوق انکشاف زراعت در اختیار حدود یک‌ هزار و هشت‌ صد دهقان و اعضا کوپراتیف‌ های زراعتی قرار داده است و از این طریق پروسه تولید و بازاریابی برای محصولات آن‌ها مورد حمایت قرار گرفته است.

برای جلوگیری از امراض برسلوز و طاعون نیز در حدود ۹۳ هزار راس حیوان خانه‌گی در سطح ولایت واکسین شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کشت برنج نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است

جدی ۹, ۱۳۹۹

امسال در پکتیا ۹۰۰ تُن عسل تولید شده است

قوس ۲۵, ۱۳۹۹

حاصلات جلغوزه در کاپیسا به ۸۵ تن رسید

قوس ۱۶, ۱۳۹۹

وزارت زراعت روند توزیع ۱۴ هزار تن تخم اصلاح شده‌ی گندم به دهقانان را آغاز کرد

عقرب ۱۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان