خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

ریاست جمهوری: تمام موانع در برابر صلح را از میان برداشته ایم، تداوم جنگ به نفع هیچ طرف نیست

در تاریخ:
شنبه ۲۴ حمل ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اعلام عملیات بهاری گروه طالبان زیر نام ” الفتح”، ضمن محکوم کردن این اقدام گفته است که تداوم جنگ تحمیلی در کشور به نفع هیچ طرف نیست.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری امروز (شنبه، ۲۴ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است در حالی که حکومت افغانستان تمامی موانع در برابر صلح را از میان برداشته است، اما با اعلام عملیات بهاری‌اش نشان داد که بر ادامه جنگ اصرار دارند.

دیروز (جمعه) گروه طالبان عملیات بهاری این گروه زیر نام ” الفتح” را اعلام کرد. در اعلامیه طالبان آمده است که عملیات الفتح از سال نو خورشیدی آغاز شده و از سوی جنگجویان این گروه در سراسر افغانستان تطبیق شده است.

با این حال در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که: ” حکومت افغانستان اعلامیه گروه طالبان مبنی بر آغاز عملیات بهاری شان را نشانه ی واضح اصرار این گروه بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان دانسته و این اقدام جنگجویانه را به شدت محکوم می‌کند.”

گفته شده عملیات طالبان در حالی اعلام می‌شود که ” به ابتکار و اصرار حکومت افغانستان تلاش ها برای پایان بخشیدن به جنگ تحمیلی در افغانستان به شدت ادامه داشته و این گروه با هیات مذاکره کننده ایالات متحده امریکا مستقیماً وارد مذاکرات صلح استند.”

در حالی که طالبان گفته اند اعلام عملیات بهاری شان در پاسخ به اعلان جنگ از سوی حکومت افغانستان است، اما ریاست جمهوری این ادعا را نادرست خوانده و گفته: ” حکومت افغانستان نه تنها این که اعلانی در مورد آغاز عملیات جنگی نکرده است، بلکه تمام موانعی را که در مقابل صلح وجود داشت از میان برداشته است.

از سویی هم ریاست جمهوری باردیگر جنگ طالبان را نامشروع خوانده است. در اعلامیه گفته شده که ” اصرار طالبان بر تداوم جنگ و فساد در افغانستان در حالی صورت می گیرد که علمای جید کشور و جهان اسلام، ادامه جنگ طالبان علیه مردم افغانستان را جهاد نه بلکه فتنه دانسته و خواهان توقف آن شده اند.”

به نقل از علمای دینی کشور در اعلامیه ریاست جمهوری گفته شده که جنگ طالبان علیه مردم افغانستان فاقد هر نوع مشروعیت دینی بوده و برای ادامه‌ی آن هیچ گونه توجیه شرعی وجود ندارد.

حکومت افغانستان همچنان از طالبان در مورد استفاده ابزاری جوانان و کودکان و نیز استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در جنگ ها انتقاد کرده است.

با این حال ریاست جمهوری از آن عده رهبران و اعضای گروه طالبان که با این اعلان جنگ علیه مردم افغانستان مخالف استند خواسته که در صف مردم مسلمان خود قرار گرفته و علیه این اقدام نامشروع صدای خود را بلند کنند.

همچنان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هدایت داده شده تا آمادگی کامل برای دفاع و نبرد با شورشیان طالب را داشته باشند.

از سویی هم حکومت افغانستان یک بار دیگر از رهبری گروه طالبان خواسته تا از ” ادامه ی این جنگ نامشروع و تحمیلی دست کشیده” و به دعوت بلا قید و شرط دولت و مردم افغانستان برای مذاکرات صلح لبیک بگویند.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کرده و از پاکستان، قطر و سایر کشورهای که حامی پروسه صلح افغانستان است خواسته تا این اقدام طالبان را محکوم کنند.

آقای خلیل‌زاد عملیات بهاری طالبان زیر نام ” الفتح” را غیرمسئولانه و بی‌پروایی این گروه به کاهش خشونت در افغانستان خوانده و گفته است که اعلام جنگ از سوی طالبان در این مقطع زمانی نشان می‌دهد که این گروه هنوز هم به روش‌های گذشته پایبند است.

این درحالی است که قرار است تا کمتر از دو هفته دیگر دور ششم مذاکرات صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان سیاسی طالبان در قطر با حضور نمایندگان حکومت افغانستان برگزار شود.

پیش از این حکومت افغانستان نام شماری از چهره‌های سیاسی طالبان و همچنان نام این گروه را از فهرست سیاه بین المللی خارج کرده و نیز ده‌‌ها زندانی این گروه را آزاد کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

مرگ رهبر طالبان به دلیل ابتلا به کرونا از سوی این گروه رد شد

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹

گروه طالبان خواهان بررسی جدی و بی طرفانه رویداد های کابل و ننگرهار شد

ثور ۲۶, ۱۳۹۹

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

غنی: افغانستان و امریکا با تهدیدات مشترک مواجه اند

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks