خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

ریاست‌جمهوری: اظهارات محقق در روشنی قوانین کشور به گونه‌ی جدی بررسی می‌شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۸ قوس ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

ریاست‌جمهوری کشور امروز ( چهارشنبه، ۸ قوس) در واکنش به اظهارات جنجال‌برانگیز محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت اعلام کرده‌است که این اظهارات در روشنی منافع ملی و قوانین نافذه‌ی کشور، به گونه‌ی جدی بررسی می‌شود.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر اعلامیه‌ای، این اظهارات آقای محقق را در مغایرت با اصول سیاست خارجی، منافع ملی، ثبات و امنیت کشور و قوانین نافذه‌ی کشور خوانده‌است.

در اعلامیه آمده‌است که سخنان معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان به هیچ وجه نمایندگی از نظریات دولت افغانستان نمی‌کند.

ارگ ریاست‌جمهوری کشور در اعلامیه‌اش تصریح کرده‌است که حکومت افغانستان اجازه نمی‌دهد تا این کشور وارد جنگ‌های نیابتی شود و به کسی اجازه نمی‌دهد که در این جنگ‌ها شرکت کند.

در اعلامیه آمده‌است: «قوانین افغانستان، خدمت عسکری و نظامی را برای اتباع کشور صرفاً در چوکات حاکمیت ملی و تحت بیرق پر افتخار کشور جواز می‌دهد و بس.»

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در واکنش به سخنان آقای محقق روز دوشنبه (۶ قوس) گفته بود که مقامات باید اظهارات مسوولانه کند.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان نیز گفته‌بود دوشنبه، (۶ قوس) گفته بود: «مقامات حکومتی در داخل و یا خارج، از هر آدرسی که هستند، باید منافع ملی افغانستان را در نظر بگیرند.»

هم‌چنان مجلس سنای کشور دیروز (سه شنبه،۷ قوس) در نشست عمومی این مجلس هم سخنان جنجال‌برانگیز محمد محقق را شرم آور و خیانت به منافع ملی خواند.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان پیشتر در واکنش به سخنان جنجال برانگیز اخیرش گفته بود که عده‌ای از ناراحت شدگان این سخنانش متهمان همکاری با داعش اند و این افراد به دلیل شکست داعش دچار «سرخوردگی» شده اند.

محمد محقق گفته بود که عده‌ای از ناراحت شدگان این سخنانش متهمان همکاری با داعش اند و این افراد به دلیل شکست داعش دچار «سرخوردگی» شده اند.

او روز پنجشنبه هفته گذشته (۲ قوس) در اجلاس «محبان اهل بیت» در تهران گفته بود: «لازم میدانم از همه رزمندگان که در این نبردها تشریک مساعی کردند؛ چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشد شعبی عراق و همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده اند و در حقیقت نبردی که اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر کنم.»

او همچنان در این اجلاس اظهار تبریکی از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و سیدحسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان به خاطر پیروزی شان علیه گروه داعش کرده بود.

دولت افغانستان و سازمان های حقوق بشری همواره ایران را متهم به استخدام افغانها در قالب «لشکر فاطمیون» برای جنگ در سوریه کرده است.

دولت افغانستان از ایران خواسته بود که استخدام افغان ها را در جنگ سوریه متوقف کند.

اما ایران می گوید که افغان ها داوطلبانه در جنگ سوریه اشتراک می کند.

ولی ارگ ریاست‌جمهوری کشور در اعلامیه‌اش گفته که دولت افغانستان مصمم است تا مشکل اتباع افغانستان را در کشورهای دیگر، بر مبنای اصل رابطه‌ی دولت با دولت حل می‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: جواب کشتن کشتن نیست

حوت ۲, ۱۳۹۶

محقق: تلاش‌ها برای تحمیل یک هویت بر دیگران کشور را به بحران می‌برد

دلو ۲۹, ۱۳۹۶

کمیسیون تدارکات ده قرارداد به ارزش مجموعی ۲۲.۱ میلیارد افغانی را منظور کرد

دلو ۲۳, ۱۳۹۶

نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در کابل آمده‌اند

جدی ۲۴, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks