خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

روند ثبت نام تقویتی رای‌دهندگان در ۳۳ ولایت و ثبت نام عمومی در ولایت غزنی آغاز شد

در تاریخ:
شنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات کشور روند ثبت نام تقویتی رای‌دهندگان را امروز (شنبه، ۱۸ جوزا) در لیسه نادریه از مربوطات ناحیه دوم شهر کابل رسما افتتاح کردند.

روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان در ۳۳ ولایت و روند ثبت نام عمومی رای‌دهندگان تنها در ولایت غزنی از امروز الی ۸ سرطان، در نواحی شهرها و مراکز ولسوالی‌ها ادامه دارد.

افراد واجد شرایط رای‌دهی که از روند ثبت نام رای‌دهندگان در سال گذشته بازمانده‌اند، جوانانی که تازه به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند و یا هم مهاجران که در این اواخر به افغانستان بازگشته اند، می‌توانند در پروسۀ ثبت نام تقویتی اشتراک کنند.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات کشور حین افتتاح این روند گفت: ” بر اساس پلان عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، این روند در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت و ۴۰۶ مرکز در ولایت غزنی برگزار می‌شود که پس از ارزیابی‌های امنیتی در ۳۳ ولایت به تعداد ۴۳۲ مرکز فعال و از مجموع مراکز غزنی نیز ۲۴۷ مرکز فعال گزارش شده است.”

به گفته خانم نورستانی، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، پارسال در تمام ولایت‌ها به غیر از غزنی، ثبت نام شده بودند تا در انتخابات پارلمانی اشتراک کنند.

گفته شده که ۸۰ درصد مواد انتخاباتی به ولایت‌ها انتقال داده شده است.

از سویی هم گفته شده که به‌منظور جلوگیری از رأی‌دهی چندین‌باره و سوءاستفاده از اوراق رأی‌دهی در روز انتخابات، برای هر رأی‌دهنده یک ورق رأی‌دهی به مراکز و محلات رأی‌دهی ارسال می‌شود.

این در حالی است که قرار بود این روند برای انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی ۱۷ روز پیش در تاریخ ۲۶ ثور آغاز شود.

اما کمیسیون مستقل انتخابات ده روز پیش (چهارشنبه، ۸ جوزا) اعلام کرد که به علت محدودیت‌های زمانی، فنی و بودجه‌ای، این کمیسیون تنها انتخابات ریاست‌جمهوری را در تاریخ ششم میزان سال جاری برگزار می‌کند.

روند ثبت‌نام سراسری انتخابات سال گذشته در ۳۳ ولایت کشور ( بدون غزنی) انجام شد که در مجموع ۹ میلیون و هفت‌هزار و ۲۲۸ نفر ثبت‌نام کرده بودند؛ اما ۸.۹ میلیون نفر آن واجد شرایط رأی‌دهی در کشور شناخته شده بود.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که سر از امروز شنبه، برنامه آگاهی عامه را در باره پروسه ثبت نام تقویتی رأی‌دهندگان نیز به اجرا می‌گذارد و این برنامه توسط ۹ صد مبلغ، به پیش برده خواهد شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان و وزارت امور زنان، برنامه چگونگی نقش و حضور زنان در انتخابات را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستادند.

کمیسیون انتخابات: گرفتن عکس زنان در روز رای‌دهی اجباری است

13 ساعت قبل

نبیل با متهم کردن اشرف غنی وعبدالله مبارزات انتخاباتی اش را آغاز کرد

اسد ۱۲, ۱۳۹۸

حرکت موازی صلح و انتخابات در افغانستان؛ دل و نادل نامزدان برای مصرف و کمپاین

اسد ۱۲, ۱۳۹۸

اندرابی: تامین امنیت انتخابات در اولویت کاری وزارت داخله قرار دارد

اسد ۸, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks