خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

روند توزیع شناسنامه الکترونیکی؛ سهولت برای مردم یا سرگردانی

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۲ جوزا ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

روند توزیع شناسنامه الکترونیکی علیرغم جنجال های فراوانی که داشته به شدت ادامه دارد، اما به دست آوردن این شناسنامه برای شهروندان کشور گذشتن از هفت خوان رستم به شمار می رود.

روند توزیع شناسنامه الکترونیکی از تاریخ ۱۳ ثور سال ۹۷ آغاز شده است و گفته می شود تا اکنون بیش از یک میلیون نفر شناسنامه الکترونیکی دریافت کرده اند.

بسیاری از شهروندان کشور که برای دریافت شناسنامه الکترونیکی به شعبات مربوط مراجع می کنند از کم کاری و عدم ارایه خدمات به گونه اساسی و درست شکایت دارند و می گویند که کارمندان این شعبات برخورد مناسبی با مراجعین ندارند.

مریم (اسم مستعار) می گوید که «حدود ده روز قبل در یکی از شعبات توزیع شناسنامه بایومتریک شده و به او گفته شد که یک هفته بعد برای دریافت شناسنامه به این شعبه مراجعه کند، او می افزاید که ۳ روز پی هم از ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر در بخش توزیع منتظر دریافت شناسنامه مانده و بعد از ۳ روز منتظر ماندن به نزد کارمند توزیع مراجعه کرده و به او گفته شده که کود داده شده به شما غلط است.»

به گفته خانم مریم بعد از ۳ روز سرگردانی در بخش توزیع این شعبه به نزد کارمند بخش (کنترول کیفیت) مراجعه کردم او به من گفت که فورم شناسنامه شما مففود شده و باید دوباره نام نویسی کنید.

رحیم یکی دیگر از درخواست کنندگان شناسنامه الکترونیکی می گوید که با این که حدود یک ماه از نام نویسی وی برای دریافت شناسنامه می گذرد، اما هنوز منتظر تعیین زمان از سوی اداره احصاییه برای بایومتریک شدن است.

قابل یاد آوری است که یک تعداد دیگر از شهروندان کشور می گویند که در زمان مراجعه به شعبات توزیع شناسنامه ساعت ها منتظر می ماند و زمانی که به کارمند این اداره برای پیش برد کارشان مراجعه می کنند به آنها گفته می شود که «سیستم خراب است» و منتظر بمانند.

این گفته ها در حالی از سوی شهروندان کشور بیان می شود که اداره ملی احصاییه و معلومات در واکنش به این گفته ها، می گوید که شکایات شهروندان کشور «مستند نیست» و هر زمانی که یک شهروند کشور شکایت داشته باشد می تواند به گونه آنلاین شکایت خود را در سایت این اداره ثبت کند تا از سوی مسوولان این اداره تعقیب شود.

روینا شهابی، سخنگوی اداره ملی احصاییه کشور به بخدی گفت که « ازدحام شهروندان کشور برای دریافت شناسنامه الکترونیکی چشم گیر است و همه روزه از ۶۲ الی ۶۴ هزار فورم درخواستی در سایت این اداره ثبت می شود.»

خانم شهابی تاکید می کند که اداره ملی احصاییه و معلومات همواره در تلاش است تا در روند توزیع شناسنامه سهولت ایجاد کند و افزود که مراکز توزیع شناسنامه برقی از ۹ مرکز به ۲۶ مرکز افزایش یافته است.

او می افزاید که هجوم مردم برای دریافت شناسنامه الکترونیکی روند توزیع را با کندی روبرو کرده است.

سخنگوی اداره ملی احصاییه تاکید می کند که « اگر به این فکر باشیم که در یک سال تمامی شهروندان کشور می توانند شناسنامه الکترونیکی دریافت کنند، غیر ممکن است.»

به گفته خانم شهابی، اداره ملی احصاییه برای ایجاد سهولت برای کسانی که متقاضی پاسپورت استند یک مرکز توزیع شناسنامه الکترونیکی را در نزدیکی ریاست پاسپورت ایجاد کرده اند.

چندی پیش ریاست پاسپورت کشور اعلام کرد که تنها به آنعده از شهروندان کشور که شناسنامه الکترونیکی دارند می توانند برای دریافت پاسپورت درخواست بدهند.

موج سوم کرونا و ادامه روند توزیع شناسنامه الکترونیکی

در حالی موج سوم کرونا در کشور به نقطه اوج خود رسیده و وزارت صحت عامه کشور از شهروندان خواسته است تا موارد بهداشتی را رعایت کرده و از ازدحام جلوگیری کنند، اما دیده می شود که در بیشتر مراکز توزیع شناسنامه الکترونیکی این موارد رعایت نمی شود.

خانم شهابی می گوید که داشتن شناسنامه الکترونیکی یک ضرورت است و اداره ملی احصاییه با درک این ضرورت نمی تواند این روند را متوقف کند.

او می افزاید که اداره ملی احصایه با فرستادن مکتوب به مراکز توزیع شناسنامه از کارمندان و مراجعین خواسته است که موارد بهداشتی را رعایت کنند.

همچنان خانم شهابی می گوید که تمامی مراحل دریافت شناسنامه الکترونیکی به گونه آنلاین انجام می شود و متقاضی دریافت شناسنامه برقی باید تنها در زمان بایومتریک به مراکز مراجعه می کند، اما شهروندان کشور این نکته را رعایت نکرده و ازدحام جمعیت را در این مراکز افزایش می دهند.

قابل یاد آوری است که تا به حال بیش از ۶ میلیون فورم درخواست شناسنامه برقی در سایت اداره ملی احصاییه ثبت شده و بیش از ۴ و نیم میلیون تن از شهروندان کشرو شناسنامه الکترونیکی دریافت کرده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

بیش از یک میلیون شناسنامه الکترونیک توزیع شده است

میزان ۲, ۱۳۹۹

باشندگان دایکندی: باید هویت همه‌ی اقوام کشور در شناس‌نامه‌ی الکترونیک درج شود

حوت ۱, ۱۳۹۶

محقق: تلاش‌ها برای تحمیل یک هویت بر دیگران کشور را به بحران می‌برد

دلو ۲۹, ۱۳۹۶

دامن‌زدن به تنش‌های قومی روی توزیع شناس‌نامه‌های برقی؛ افغان کیست؟

دلو ۲۰, ۱۳۹۶

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل