خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رحمانی: مجلس نمایندگان تا مرحله تامین عدالت و افزایش حقوق کارمندان دولت به رخصتی زمستانی نمی رود

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۸ جدی ۱۳۹۹
گزارش توسط:
سمیع الله ورنا- کابل
اشتراک گذاری:

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان کشور می گوید که تا زمانی که عدالت میان کارمندان دولت تامین نشده و حقوق کارمندان افزایش پیدا نکند این مجلس به رخصتی نمی رود.

در جلسه روز(چهارشنبه، ۱۸ جدی) در نخست اعضای مجلس از اقدام رئیس در پیوند به طرح یکسان سازی معاشات کارمندان دولت، اعم از نیروهای امنیتی، سربازان و افسران، خانواده های شهدا، متقاعدین و استادان قدر دانی کرده، تاکید کردند تا زمانیکه طرح یاد شده درسند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ از سوی حکومت در نظر گرفته نشده است، مجلس به تعطیلات زمستانی نخواهد رفت.

به باور آنان ۹۰ درصد امتیازات فوق العاده تحت نام سوپراسکیل، ان تی ای (NTA) و سی بی آر (CBR) برای افراد مشخص ونزدیکان مقامات پرداخت میگردد که این بی عدالتی، تحرک و انگیزه را از کارمندان پائین رتبه دولت گرفته است.

اعضای مجلس خاطر نشان ساختند که یک سرباز با حد اکثر ۱۵۰۰۰ افغانی حقوق ماهوار در خط اول نبرد می رزمد، در عین حال ۴۵۰۰ تن از کارمندان پی پی اس ریاست جمهوری در همین جمهوریت، ماهوار بین ۴۸۰۰۰ تا مبلغ ۲۸۰۰۰۰ دو صدو هشتاد هزار افغانی حقوق دریافت می کنند.

در نهایت طرح پیشنهادی اعضای مجلس در پیوند به یکسان سازی معاشات کارمندان دولت از سوی آقای رحمانی رئیس مجلس به خوانش گرفته شد و پس از رای گیری با اکثریت آرای اعضای حاضر مجلس تصویب گردید.

در ادامه جلسه، گزارش هیئت اعزامی ولسی جرگه به ولایت های بلخ و تخار نیز از سوی اعضای مجلس استماع گردید.

پس از آن رئیس مجلس در حالیکه هفدهمین سال روز تصویب قانون اساسی کشور  را یک دست آورد بزرگ ملی طی ۲۰ سال گذشته خواند، از تخطی های آشکار رئیس جمهور انتقاد کرده گفت که بر اساس گزارش کمیسیون نظارت برتطبیق قانون اساسی، سی و پنچ مورد تخطی قانون تنها ازسوی شخص رئیس جمهور صورت گرفته است که این خود نشان دهنده بی توجهی و ترویج فرهنگ قانون گریزی در کشور پنداشته می شود.

اعضای مجلس نیز با تائید گفته های آقای رحمانی اذعان داشتند که بر اساس همین گزارش حکومت به تکرار قانون را نقص کرده، به تفکیک قوا احترام قایل نبوده، و عملکرد هایش در موارد محتلف، مشابه به نوع نظام شاهی و سلطنتی است.

آقای رحمانی با ابراز  تاثر و تاسف نسبت به شهادت هفت تن از هموطنان هزاره ی ما دربلوچستان پاکستان، در حالیکه از حکومت پاکستان خواست، تا به خاطر شناسایی عاملان این جنایت تلاش های جدی نماید، در عین حال به کمیسیون امور بین الملل ولسی جرگه وظیفه داد، تا در قسمت انتقال اجساد شهدای رویداد در همکاری با نهاد های مربوطه دولتی اقدام نمایند.

رئیس مجلس در پیوند به افزودی معاشات کارمندان پائین رتبه دولتی، به کمیسیون مالی و بودجه هدایت داد، تا آن را در تفاهم با وزارت مالیه در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ در نظر گیرند.

او به خاطر شفافیت در روند کمک های جامعه جهانی و نحوه ی مصرف آن، به دارالانشای مجلس نمایندگان وظیفه سپرد، تا جلسه مشترکی را با نماینده گان کشور های کمک کننده، روی چگونگی تمویل بودجه انکشافی تنظیم نمایند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رحمانی: تا زمانی که حکومت به طرح یکسان سازی معاشات توجه نکند، بودجه را تصویب نمی کنیم

جدی ۲۴, ۱۳۹۹

رحمانی: جلسات مجلس نمایندگان تا مرحله تامین عدالت در بودجه سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا می کند

جدی ۲۳, ۱۳۹۹

رحمانی: مجلس نمایندگان اجازه نمی دهد کسی با تفسیر شخصی از قانون دارایی های عامه را حیف و میل کند

جدی ۲۲, ۱۳۹۹

طرح یکسان سازی معاشات کارمندان دولت ازسوی مجلس نمایندگان تایید شد

جدی ۱۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان