خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
سیاسی

رحمانی: مجلس نمایندگان اجازه نمی دهد کسی با تفسیر شخصی از قانون دارایی های عامه را حیف و میل کند

در تاریخ:
دوشنبه ۲۲ جدی ۱۳۹۹
گزارش توسط:
منصور قیومی- کابل
اشتراک گذاری:

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان کشور می گوید که این نهاداجازه نمی دهد که کسی با تفسیر شخصی از قانون دارایی های عامه را حیف و میل کند و یا آن را برای برنامه های خرد، کمپاینی و اهداف گروهی استفاده کند.

مجلس نماینده‌گان به سخنان رییس جمهور غنی درباره صلاحیت نماینده‌گان برای تصویب بودجه و خواست آن‌ها برای پروژه‌های شخصی در سند مالی سال ۱۴۰۰، در نشست روز (دوشنبه، ۲۲ جدی) واکنش تند نشان داد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در این نشست گفت که سخنان رییس جمهور نشان دهنده «دیدگاه تاریک و بی‌خبری» از قانون است.

او تأکید کرد که تصویب و تعدیل بودجه از صلاحیت اختصاصی مجلس نماینده‌گان است و این نهاد اجازه نمی‌دهد که کسی با تفسیر شخصی از قانون، دارایی‌های عامه را حیف‌ومیل و یا آن را برای برنامه‌های خرد، کمپینی و اهداف گروهی استفاده کند.

به گفته میررحمانی، رییس جمهور غنی در سفر روز پنج‌شنبه هفته گذشته خود به ننگرهار گفته است که اعضای مجلس نماینده‌گان دو هزار پروژه شخصی را خواسته‌اند که باید در سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ شامل شود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور روز (چهارشنبه، هفدهم جدی) در نشست کابینه گفت که «پروژه‌های اضافی» در بودجه سال ۱۴۰۰ مالی شامل نمی‌شود و پارلمان براساس قانون اساسی نمی‌تواند جای حکومت را بگیرد.

رییس جمهور غنی در این نشست گفت که طبق وضاحت قانون اساسی، تهیه و ارائه بودجه کار قوه اجرایی است و پارلمان مسوولیت دارد آن را «جمعاً» رد و یا تأیید کند. غنی در ادامه گفت حکومت که توان شامل‌سازی «میلیاردها» پروژه بزرگ و خرد را در سند بودجه که به صورت «سلیقه‌ای» آمده است، ندارد.

با این حال، میررحمان رحمانی گفت که طبق قانون اساسی ترتیب بودجه از صلاحیت حکومت است، اما تصمیم‌گیری و تصویب آن از صلاحیت مجلس نماینده‌گان است.

به گفته رحمانی، طی مراحل و دقت در بودجه از مهم‌ترین صلاحیت نظارتی مجلس نماینده‌گان است تا زمینه تطبیق یک‌سان، متوازن و مفید بودجه را فراهم کند.

او از وزارت مالیه خواست که پیش‌نویس بودجه را که پیش‌تر رد شده بود، دوباره با تعدیل و اعمال اصلاحات پیشنهادی به مجلس نماینده‌گان بفرستد.

رییس مجلس نماینده‌گان گفت که باید در پیش‌نویس تعدیل شده بودجه، افزایش منطقی معاشات کارمندان دولت و کارکنان خدماتی گنجانیده شود. مجلس نماینده‌گان طرحی را برای یک‌سان سازی معاشات کارمند دولت تصویب کرده است.

در نشست روز دوشنبه شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان تأکید کردند که اگر این طرح عملی نشود، بودجه را تصویب نمی‌کنند.

رییس مجلس نماینده‌گان نیز تأکید کرد که موضوع یک‌سازی معاشات کارمندان دولتی در سند بودجه سال آینده، اجرای پروژه‌های باقی‌مانده از سال‌های گذشته و تخصیص بودجه به صورت متوازن حتمی است و از اعضای مجلس خواست تا رسیدن به این اهداف به رخصتی زمستانی نروند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

مجلس نمایندگان، شکایت کارمندان برکنار شده ریاست محافظت از رجال برجسته را بررسی می کند

جدی ۳۰, ۱۳۹۹

پافشاری مجلس نمایندگان به نتیجه رسید؛ وزارت مالیه طرح یکسان سازی معاشات کارمندان دولت را ارزیابی می کند

جدی ۲۹, ۱۳۹۹

رحمانی: اعضای مجلس نمایندگان تا تصویب طرح بودجه ۱۴۰۰ نمی توانند به رخصتی بروند

جدی ۲۹, ۱۳۹۹

مجلس نمایندگان برای بار دوم پیش نویس بودجه ۱۴۰۰ را رد کرد

جدی ۲۷, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل