خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

رتبه مارشالی به عبدالرشید دوستم در یک مراسم رسمی اعطا شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
حفیظ الله یوسفی
اشتراک گذاری:

عبدالرشید دوستم، معاون پیشین رییس جمهور کشور در یک مراسم رسمی رتبه مارشالی خود را از سوی عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه دریافت کرد.

در مراسمی که به همین مناسبت  امروز (چهارشنبه، ۲۴ سرطان) در جوزجان برگزار شده بود، دوستم پس از دریافت رتبه اش گفت که او شایسته دریافت بالاترین رتبه نظامی کشور است.

آقای دوستم  گفته او زمینه پیروزی مجاهدین را علیه حکومت کمونیست ها فراهم کرده و همچنان در سال ۲۰۰۱ یک فرمانده عملیات نظامی علیه طالبان بوده است و به همین خاطر مستحق دریافت رتبه مارشالی است.

دوستم افزود که او اولین بچه دهقانی است که توانسته به رتبه مارشالی دست پیدا کند و تاکید کرد که این اتفاق در هیچ جای دیگر رخ نداده است.

در بخش دیگر از صحبت هایش آقای دوستم از دولت خواست تا زندانیان طالب را آزاد کند تا طالبان دیگر بهانه برای صلح نکردن نداشته باشند.

او تاکید کرد که اگر طالبان به صلح تن ندهند حاضر است بر علیه طالبان مبارزه کند و افزود که به ۶ ماه زمان نیاز دارد که طالبان را با شکست مواجه کند.

عبدالله عبدالله ریس شورای مصالحه ملی درمراسم امروز ( چهارشنبه، ۲۴ سرطان) که به منظور اعطای رتبه مارشالی به عبدالرشید دوستم درپارک شهدا شهر جوزجان  برگزار شده بود گفت:  اعطای رتبه مارشالی را به عبدالرشید دوستم و تمامی مردم قهرمان افغانستان تبریک عرض میدارم از آن جای که پیداست شما از کارگری و سربازی در معدن نفت و گاز در شمال افغانستان به بلند ترین منصب نظامی رسیدید نتیجه ای جانفشانی ها و جهاد پاک مردم افغاستان و شخص خود شماست، جا دارد اتحاف دعا کنیم به روح پاک این شهدای راه حق مردم افغانستان.

عبدالله عبدالله افزود، ما طرفدار صلح با عزت و پایدار در افغانستان هستیم افغانستان هنوز هم در یک مرحله خطرناک و خطیر قرار دارد دو روز پیش در سمنگان حمله ای صورت گرفت که دها فرد ملکی و نظامی کشته شد باید یاد آور شویم که اگر هر گروهی به این نتیجه رسیده باشد که با جنگ به سر نوشت مردم افغانستان بازی کنند اشتباه است زمینه برای صلح مهیا شده آزادی زندانی ها عنقریب تکمیل خواهد شد و هیچ بهانه ای برای ادامه جنگ وجود ندارد.

شاکر کارگر ریس دفتر ریاست جمهوری اسلامی افغانستان که حامل پیام و فرمان ریس جمهور بود به نماینده گی از ریس جمهور، از عبدالرشید دوستم بخاطر حل بن بست های سیاسی تشکری کرده و بلندترین رتبه نظامی را برای ایشان تبریک گفت و افزود دوستم یکی از شخصیت های برجسته سیاسی در افغانستان است.

در همین حال کشور های ازبکستان، هند و ترکیه با فرستادن ای پیامی، اعطای بلند ترین رتبه نظامی به عبدالرشید دوستم را به مردم و دولت افغانستان تبریک گفته است.

عبدالرشید دوستم در اخیر این مراسم از دولت و مردم افغانستان و کمسیون اعطای مارشالی تشکری کرده، افزود: از فامیل های شهدا، تمامی نیرو های امنیتی و دفاعی کشور، عبدالله عبدالله ریس شورای مصالحه ملی و شاکر کارگر ریس دفتر ریس جمهور قدر دانی می کنم.

حالاعبدرالرشید دوستم بعد از شاه ولی خان و محمد قسیم فهیم سومین مارشال رسمی افغانستان است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

از کارگری در معدن تا رسیدن به بالاترین منصب نظامی؛ دوستم چگونه مارشال شد؟

سرطان ۲۵, ۱۳۹۹

وزارت امور داخله: در صورت نیاز نگهبانان دوستم را به دادگاه حاضر می‌کنیم

عقرب ۱۴, ۱۳۹۶
جبهه ملی می گوید که طرف های درگیر در جنگ با طالبان در زمان مقاومت باید وارد برنامه های گفتگو با این گروه شوند

جبهه ملی: در برنامه گفتگو با طالبان باید شریک باشیم

جدی ۲۳, ۱۳۹۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان