خبرگزاری بخدی

منو
صحت

راه اندازی کمپاین آگاهی دهی سرطان سینه؛ سالانه ۱۷۰۰ زن در کشور بخاطر ابتلا به این مرض جان می دهند

در تاریخ:
یکشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۵
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

 وزارت صحت عامه کشور کمپاین ملی آگادهی دهی تشخیص به موقع سرطان سینه و تداوی این مرض را امروز (یکشنبه) راه اندازی کرد.

در این مراسم فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور گفت که به صورت تخمینی سالانه در افغانستان ۲۰ هزار نفر به انواع سرطان‌ها مبتلا می ‌شوند که از این جمله ۳۵۰۰ واقعه سرطان سینه است.
آقای فیروز گفت که سالانه از میان مبتلایان به سرطان سینه، ۱۷۰۰ زن در کشور جان های شان از دست می دهند.
سرطان سینه یکی از شایع ترین نوع سرطان ها نزد خانم ها است که نظر به گزارش سازمان صحی جهان، همه ساله به طور اوسط ازهر هشت زن یکی از آنها دچار سرطان سینه می شود که این نوع سرطان یکی از مهم ترین اسباب جهانی مرگ و میر زنان در سن چهل الی پنجاه و پنج سالگی است.
در همین حال آقای فیروز، نداشتن معلومات کافی را در مورد علایم سرطان سینه یکی از عوامل عمده در راستای عدم تشخیص به موقع این نوع سرطان می خواند.
آقای فیروز تاکید کرد که بیماری سرطان سینه قابل تداوی است اگر به موقع تشخیص شود، اما پایین بودن سطح آگاهی در مورد آن، مانع تشخیص به موقع این بیماری در کشور می ‌شود.
به گفته وزیر صحت عامه مواردی چون چاقی، نداشتن تمرینات بدنی، نوشیدن مشروبات الکولی، قاعدگی در سنین پایین، حاملگی در سنین بالا و یا حامله نشدن از جمله عوامل بلند بردن خطر ابتلا به سرطان سینه است.
آقای فیروز گفت که وزارت صحت عامه به اساس استراتیژی ملی صحت باروری، متعهد است واقعات سرطان سینه را از طریق آگاهی ‌دهی به زنان، استفاده از روش‌های ارزان و ساده برای تشخیص این بیماری، آموزش کارکنان صحی و ایجاد مراکز تشخیص و درمان این بیماری، کاهش دهد.
سنت و فرهنگ افغانی مانع تشخیص مریضی زنان
در همین حال فرهاد دریا، هنرمند افغان و سفیر مبارزه با سرطان در کشور در این مراسم گفت که وجود سنت و فرهنگ افغانی مشکل بزرگتر مبارزه با سرطان سینه در کنار نبود امکانات برای تشخیص و تداوی است.
به گفته آقای دریا، در جامعه افغان ذکر نام اعضای بدن زنان به هر دلیلی که باشد، تابو و گناه است و این نشان می‌دهد که عمق این مشکل در کجا است.

به گفته آقای دریا، در جامعه افغان ذکر نام اعضای بدن زنان به هر دلیلی که باشد، تابو و گناه است و این نشان می‌دهد که عمق این مشکل در کجا است.
از سویی هم شینکی کروخیل، رییس بنیاد مبارزه با سرطان در افغانستان که خود نیز از مبتلایان سرطان سینه است، در این مورد گفت که بارها به دکتران مختلف مراجعه کرده بود اما به دلیل پایین بودن آگاهی، از این بیماری خود بعد ها در امریکا مطلع شد.
به گفته خانم کروخیل، مردان افغانستان از گرفتن نام همسر و مادر شان خود داری می کنند چی بسا در مورد اعضای بدن زنان و بیماری سینه حرف زده شود.
همچنان فوزیه الم، مشاور بانوی اول کشور در امور صحی، برگزاری این کمپاین را یک گام مثبت در راستای مبارزه علیه سرطان سینه دانسته گفت:” در این اواخر تلاش های زیاد در راستای عرضه خدمات صحی به خصوص سرطان سینه صورت گرفته است، اما با آن هم نیاز است تا بیشتر در این راستا تلاش صورت گیرد تا باشد دیگر هیچ یک از بانوان افغان از بمیاری سرطان سینه رنج نبرند”.
وزارت صحت عامه، طی سال جاری با همکاری بنیاد مبارزه با سرطان در افغانستان یک مرکز تشخیص سرطان ها را در شفاخانه جمهوریت به منظور فراهم نمودن زمینه تشخیص این بیماری ایجاد کرده و اکنون دو مرکز تشخیص و تداوی سرطان در کابل و هرات وجود دارد و به زودی سومین مرکز نیز در یکی دیگر از مناطق شهر کابل ایجاد خواهد شد.
گفته شده که زنان می توانند با مشاهده کتله در سینه، تغییر شکل در سینه و ترشحاتی به جز شیر از سینه از تشخیص ابتدایی آن گاه شوند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان